Polska flaga i swastyka razem na jednej zbroi - niefortunny pomysł twórców gry Wolfenstein II: The New Colossus

Wrzucił Ciekawostek - środa, 8 listopada 2017

Choć gra Wolfenstein II: The New Colossus to FPS aspirujący do miana strzelaniny roku, nie możemy przejść obojętnie obok kwestii, która wśród naszych rodaków może w najlepszym wypadku wzbudzić może zażenowanie, a w najgorszym - w pełni uzasadnioną złość. Szwedzkie studio MachineGames dość niefrasobliwie połączyło w swoim najnowszym produkcie flagę naszego kraju z symbolem hitlerowskich Niemiec, czyli swastyką. Oba emblematy można zobaczyć na każdej zbroi, która dodaje głównemu bohaterowi sto punktów do pancerza.


Wspomniana zbroja znajduje się m.in. na łodzi podwodnej Młot Ewy, którą zwiedzamy po ukończeniu obowiązkowego prologu. Pancerz zawiera zarówno polską flagę, jak i swastykę, co oznacza, że element tego wyposażenia został w uniwersum gry stworzony przez nazistów. Nie wiemy dlaczego graficy szwedzkiego studia zdecydowali się na taki zabieg, ale trzeba przyznać, że łączenie obu emblematów nie jest dobrym pomysłem. Polacy są jednym z tych narodów, który najmocniej odczuł agresję Niemiec w 1939 roku i biorąc pod uwagę tę trudną przeszłość, raczej trudno było się spodziewać, że ktoś postawi obok siebie ważny dla nas symbol narodowy i znak jednoznacznie kojarzącego się dziś z Holokaustem.


Oczywiście można założyć, że studiu MachineGames wcale nie chodziło tutaj o Polskę. Identyczny układ i barwę ma flaga Górnej Austrii - kraju związkowego, z którego pochodził Adolf Hitler, a także Tyrolu - kolejnej krainy w austriackim państwie. Pierwszy wariant byłby dość logiczny, w końcu przywódca III Rzeszy w uniwersum Wolfensteina żyje i ma się dobrze, ale nawet jeśli taki był pierwotny zamysł grafików, to i tak trzeba uznać umieszczenie biało-czerwonych barw za wyjątkowo niefortunne. Przynajmniej dla Polaków.

Aktualizacja - Zapytaliśmy studio MachineGames o kwestię flagi i czego ona tak naprawdę dotyczy. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź: "Podczas produkcji gry stworzyliśmy fałszywe insygnia i jakiekolwiek ich podobieństwo do prawdziwych flag lub insygniów jest zupełnie przypadkowe. Doceniamy jednak jak delikatny jest to temat i - by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień - zmienimy te symbole w nadchodzącym patchu."

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry