Gra Quake nie zawierała opcji obsługi myszy, bo deweloperzy uznali ją za zbyt zaawansowany sposób sterowania

Wrzucił Ciekawostek - środa, 22 czerwca 2016

2 stycznia 2014 roku Mike Acton ze studia Insomniac Games skierował do swoich kolegów po fachu interesujące pytanie na Twitterze. Amerykański programista chciał się dowiedzieć od innych deweloperów, która z podjętych przez nich decyzji okazała się zła, ale ostatecznie wyszła grze ich autorstwa na dobre. Głos w sprawie postanowił zabrać John Romero, który odniósł się do kwestii sterowania z użyciem myszy w pierwszej odsłonie serii Quake. Studio id Software zdecydowało się ukryć tę opcję w swojej rewolucyjnej strzelaninie i wprowadziło ją za pośrednictwem łaty dopiero wtedy, kiedy okazało się, że fani wolą w taki sposób kontrolować bohaterów.


Brak obsługi myszy w pecetowej strzelaninie byłby dziś nie do pomyślenia, ale dwadzieścia lat temu FPS-y eksploatowało się przede wszystkim za pomocą klawiatury. Granie z jej pomocą i tak nie miało większego sensu - ówczesne technologie nie pozwalały na swobodne rozglądanie się na wszystkie strony, a problem zabijania przeciwników stojących wyżej lub niżej załatwiał typowy auto-aim. W Quake'u firma id Software zaoferowała jednak w pełni trójwymiarowy silnik i szybko okazało się, że w celowaniu myszka jest po prostu niezastąpiona. Obsługi gryzonia nie dało się jednak odpalić z poziomu menu głównego - jak wytłumaczył na Tweeterze Romero, deweloperzy celowo zdecydowali się ukryć ją przed wzrokiem fanów. Oczywiście taka funkcjonalność była w grze cały czas obecna, ale można było ją wywołać wyłącznie z poziomu wbudowanej w produkt konsoli, korzystając z komendy "+mlook".

Zabawny wydaje się fakt, że id Software uznało sterowanie "klawiatura + mysz" za zbyt zaawansowany sposób obsługi gry, ale jak wspomnieliśmy na początku, ten kuriozalny błąd został potem naprawiony i odpowiednia opcja znalazła się w menu. Potem stała się standardem, ale to już doskonale wiecie.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry