23 sierpnia 2015 roku urodziła się pierwsza w Polsce Cirilla

Wrzucił Ciekawostek - środa, 27 stycznia 2016

Przyzwyczailiśmy się, że rodzice nowo narodzonych dzieci wybierają czasem dla nich oryginalne imiona, które z jednej strony odróżniają je od tysięcy Jakubów, Janów i Zofii, z drugiej jednak mogą skutkować przykrymi konsekwencjami, kiedy dany maluch podrośnie i zacznie spędzać czas ze swoimi rówieśnikami. Nadawanie egzotycznych imion stało się w naszym kraju znacznie łatwiejsze 1 marca 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa "Prawo o aktach stanu cywilnego". Dzięki jednemu z jej zapisów, rodzice legitymujący się obywatelstwem polskim mogą zdecydować się na obco brzmiące imię dla swojej pociechy, jeśli nie jest ono ośmieszające, uwłaczające, a także zdrobniałe. Nie można powiedzieć, że nasi rodacy chętnie korzystali z tej opcji (nad Wisłą nadal dominują tradycyjne imiona staropolskie), ale nie oznacza to, że nie znajduje ona swoich zwolenników. Dobrym przykładem jest znana z prozy Andrzeja Sapkowskiego i gry Wiedźmin 3: Dziki Gon Cirilla.

Ciri z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

O istnieniu Cirilli dowiedzieliśmy się z Gazety wyborczej. Według informacji zawartych w stołecznym dodatku do popularnego dziennika, dziewczynka przyszła na świat 23 sierpnia 2015 roku w Warszawie. Trudno stwierdzić czy szczęśliwi rodzice odwołali się w ten sposób do książkowych przygód Geralta z Rivii, czy też zaczerpnęli imię z wydanej kilkanaście tygodni wcześniej gry - wydaje się jednak pewne, że to właśnie przyszywana córka Białego Wilka była jedynym i bezpośrednim źródłem inspiracji.

Kitana z gry Mortal Kombat X

Warto nadmienić, że narodzona kilka miesięcy temu Cirilla nie jest jedynym polskim dzieckiem, którego imię ma oczywisty związek z grami komputerowymi. W 2015 roku na świat przyszła również... Kitana! Używająca wachlarzy wojowniczka z serii Mortal Kombat urodziła się w Tychach i to wszystko co możemy na jej temat powiedzieć. Rodzicom obu dziewczynek serdecznie gratulujemy, a bohaterkom niniejszej notki życzymy szczęścia w przyszłości.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry