Niemcy nie zobaczyli Adolfa Hitlera w grze Command & Conquer: Red Alert

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 29 listopada 2015

Jest rok 1946. Albert Einstein decyduje się użyć jednego ze swoich wynalazków, żeby cofnąć się w czasie o 24 lata. Naukowiec pojawia się przed murami więzienia w niemieckim miasteczku Landsberg am Lech i zaczepia młodego Adolfa Hitlera, który chwilę wcześniej opuszcza mury miejscowego więzienia. Plan Einsteina jest bardzo prosty. Usunięcie przyszłego przywódcy III Rzeszy ma zapobiec wybuchowi II wojny światowej, a co za tym idzie, powstrzymać nazistów od masowej zagłady ludności cywilnej. Wspomniana operacja kończy się sukcesem, jednak unicestwienie jednego przywódcy nie załatwia problemu. Kilkanaście lat później Europa zostaje najechana przez Armię Czerwoną, która nie widząc oporu państw zachodnich, szybko podbija kolejne kraje stojące jej na drodze.


Wspomniana wyżej historyjka pełni rolę wprowadzenia do gry Command & Conquer: Red Alert, która skupia się na starciach pomiędzy agresywnymi Sowietami i próbującymi im stawić czoła Aliantami. Wątek Adolfa Hitlera jest oczywiście dla fabuły RTS-a kluczowy, bo wymazanie kontrowersyjnej postaci z kart historii owocuje kolejnym, niemniej tragicznym konfliktem. Amerykanie z Westwood Studios zaprezentowali eksperyment Einsteina w formie krótkiej introdukcji i w jej trakcie wyraźnie widać, jak przyszły zbrodniarz odchodzi w niebyt. Tak dzieje się we wszystkich wersjach gry, poza... niemiecką. Produkt skierowany do sklepów za naszą zachodnią granicą niemal w całości pomija scenę z Hitlerem, a o niedoszłym przywódcy III Rzeszy wspomina się zaledwie w dwóch zdaniach.


Nie znamy oficjalnych powodów, dla których zdecydowano się wymazać Adolfa Hitlera z intra w niemieckiej wersji RTS-a - możemy się co najwyżej domyślać, że deweloperzy woleli nie kusić losu i nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji. Co prawda Niemcy konsekwentnie cenzurują produkty rozrywkowe z wszelkich nawiązań do III Rzeszy (cięte są przede wszystkim nazistowskie symbole), ale nie wydaje nam się, żeby ważne dla fabuły gry wydarzenie w jakikolwiek sposób mogło im zaszkodzić. Po premierze Red Alerta do roboty wzięli się z kolei fani, którzy niedługo potem wzbogacili otwierający zmagania film o brakującą scenę, a niezbędny do tego celu patch umieścili w Internecie. Miłośnicy serii Command & Conquer zza Odry mieli wręcz ułatwione zadanie, bo rozmowa Einsteina z Hitlerem odbywa się w całości po niemiecku (nawet w anglojęzycznej edycji hitu), a jak doskonale wiemy, wszystkie gry wydawane za naszą zachodnią granicą są w pełni dubbingowane.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry