Wesele w dodatku do gry Wiedźmin 3 nieprzypadkowo odbywa się we wsi Bronovitz

Wrzucił Ciekawostek - piątek, 16 października 2015

Wesele to bez wątpienia jedno z najciekawszych zadań, które możemy zrealizować w dodatku Serca z kamienia do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Podczas wiejskiej imprezy Geralt ma niewątpliwą przyjemność wykonać kilka niecodziennych czynności, m.in. zaganiać ubłocone świnie do chlewika, wyławiać buty z dna pobliskiego stawu, a nawet wziąć udział w spontanicznej bijatyce, gdzie rolę broni pełnią wyrwane z płotu sztachety. Jeszcze przed premierą rozszerzenia podejrzewaliśmy, że warszawscy deweloperzy wykorzystają ten fragment przygody do przemycenia kilku interesujących odniesień i nie pomyliliśmy się. I nie, wcale nie mamy tu na myśli obrzędu oczepin, który był popularny wśród większości ludów słowiańskich.


Do myślenia daje już sama nazwa osady, w której odbywa się szalona impreza. Słowo "Bronovitz" budzi słuszne skojarzenia z Bronowicami, czyli dawną podkrakowską wsią, która w 1941 roku została wciągnięta do granic stolicy Małopolski przez generalnego gubernatora Hansa Franka. Co niezmiernie istotne, 20 listopada 1900 roku odbyło się w Bronowicach wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, a jednym z zaproszonych na tę uroczystość gości był Stanisław Wyspiański. Wydarzenie to zainspirowało polskiego wieszcza do stworzenia słynnego dramatu Wesele, który już rok później został wystawiony w Teatrze Miejskim w Krakowie i teoretycznie powinien być doskonale znany każdemu uczniowi ogólniaka.

Drobne odniesienia do Wesela znajdziemy oczywiście w samej grze. Kiedy Geralt bierze udział w zabawie polegającej na wyławianiu obuwia wrzucanego przez dziewki do zamulonego stawu, jedna z siedzących na brzegu kobiet wyjaśnia zebranym, że "trza być w butach na weselu". W nieco zmienionej formie słynne zdanie pada również w dramacie Wyspiańskiego, a z grubsza oznacza ono to, że każdy człowiek powinien zachowywać się adekwatnie do danej sytuacji. W Weselu wypowiada je panna młoda, która nie zgadza się na zdjęcie trzewików do tańca, mimo, że od ich noszenia bolą ją stopy.

Dom, w którym odbywa się wesele w Sercach z kamienia.

Dwór "Rydlówka" w Bronowicach, w którym odbyło się pamiętne wesele.

Na koniec warto dodać, że sama posiadłość, która gości uczestników imprezy w Sercach z kamienia, odrobinę przypomina kształtem bronowicki dworek, gdzie Wyspiański bawił się w 1900 roku na weselu. Słynna "Rydlówka" została zbudowana oczywiście z zupełnie innych materiałów, ale sam plan posiadłości jest dość zbliżony. Nieprawdaż?

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry