Imię Kane'a i nazwa Bractwa Nod z gry Command & Conquer odwołują się do Biblii

Wrzucił Ciekawostek - piątek, 2 października 2015

Gra Command & Conquer z pewnością nie grzeszyła oryginalną fabułą, jednak jej autorzy dołożyli wszelkich starań, aby pierwsza wojna o Tyberium prezentowała się na ekranie monitora wiarygodnie. Mieliśmy więc wspomniany minerał, który trafił na naszą planetę wskutek uderzenia meteorytu, dwie diametralnie różne strony konfliktu z jasno zarysowanym podziałem na chłopców dobrych i złych, a także charyzmatycznego lidera terrorystycznej organizacji, który budził więcej pozytywnych, niż negatywnych emocji. Ten ostatni szybko stał się zresztą ulubieńcem fanów, co też sprytnie wykorzystali deweloperzy. Żadna odsłona tej serii, której akcja rozgrywa się w tym uniwersum, nie obeszła się bez obecności przywódcy Bractwa Nod. Kane był motorem napędowym sagi o Tyberium przez długie lata i właśnie jemu poświęcimy teraz trochę miejsca.


Okazją do przypomnienia postaci Kane'a jest instrukcja, która znalazła się w pudełku z wydanym ponad dwadzieścia lat temu pierwowzorem. Choć autorzy skupili się w niej przede wszystkim na wyjaśnieniu zasad działania gry i nie poszerzyli znacząco wiedzy użytkownika na temat wymyślonego przez nich świata, w kilkudziesięciostronicowej książeczce znalazł się miejsce na taki cytat:

"Całe wieki czekaliśmy na tę chwilę. Rzeki spłyną krwią tych, którzy nam się przeciwstawią."
Kane, przypuszczalny lider Bractwa Nod (światowa sieć Interpolu, plik #GEN4:16)

Przedstawione w instrukcji słowa Kane'a nie brzmią specjalnie zaskakująco w świetle wydarzeń, których jesteśmy świadkiem podczas obu kampanii, ale już umieszczony pod nimi przypis jest wart naszego zainteresowania. Dlaczego? Powodem jest sformułowanie "#GEN4:16", odnoszące się do Księgi Rodzaju, czyli pierwszej księgi Starego Testamentu. Jeśli przewertujemy Biblię Tysiąclecia i znajdziemy wskazany przez autorów fragment, naszym oczom ukaże się następujące zdanie: "Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu."

Wspomniany cytat wyraźnie sugeruje nam, skąd autorzy zaczerpnęli pomysł na imię dla charyzmatycznej postaci, a także na nazwę dowodzonego przez niego ugrupowania. Niemal cały czwarty rozdział Księgi Rodzaju poświęcony jest Kainowi, dziecku Adama i Ewy, który w przypływie zazdrości zamordował swojego brata Abla. Nod z kolei jest krainą położoną niedaleko Edenu, gdzie zabójca osiadł po wygnaniu z biblijnego raju. W języku hebrajskim słowo "nod" oznacza dosłownie "błądzić", co sugeruje, że jest to kraj zamieszkany przez tych ludzi, którzy świadomie zbłądzili - sprzeciwili się boskim naukom.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry