Klendagon w grze Mass Effect zawdzięcza swój wygląd planecie Mars

Wrzucił Ciekawostek - środa, 30 września 2015

Ostatnio media sporo uwagi poświęcają planecie Mars, nie tylko w kontekście debiutującego w kinach filmu Marsjanin Ridleya Scotta (The Martian), ale przede wszystkim z powodu sensacyjnych doniesień amerykańskiej agencji NASA, która potwierdziła obecność wody w stanie ciekłym na czerwonym globie. Marsowi postanowiliśmy poświęcić trochę miejsca również my, a skłoniło nas do tego ciało niebieskie o nazwie Klendagon, które występuje zarówno w pierwszej, jak i drugiej odsłonie cyklu Mass Effect. Zapewne domyślacie się już, że chodzi o podobieństwo pomiędzy obiema obiektami. Jeżeli tak jest w istocie, trafiliście w dziesiątkę.


Wspomnianą planetę możemy zobaczyć w całej swej okazałości w grze Mass Effect, o ile wylądujemy na orbitującym wokół niej księżycu Presrop. Miłośnicy astronomii dość szybko zorientowali się, że tekstura, za pomocą której firma BioWare "stworzyła" Klendagona, przedstawia tak naprawdę fragment powierzchni Marsa. Świadczy o tym Valles Marineris, jeden z największych systemów kanionów w całym Układzie Słonecznym. Rów ten został odkryty już na początku lat siedemdziesiątych przez amerykańską sondę Mariner 9 i trudno pomylić go z czymkolwiek innym. Jego długość wynosi ponad cztery tysiące kilometrów! W najszerszym miejscu ma przeszło 200 km, a w najgłębszym 7 km.

Zdjęcie Valles Marineris wykonane przez sondę Viking.

Na tym naszą opowieść moglibyśmy zakończyć, ale historia identycznego rowu na Klendagonie znalazła swój ciąg dalszy w grze Mass Effect 2. Z danych zebranych przez ludzi pracujących dla Człowieka Iluzji wynika, że kanion powstał 37 milionów lat temu wskutek uderzenia pocisku wystrzelonego z akceleratora masy. Ów pocisk przebił na wylot Nieaktywnego Żniwiarza - tego samego, który komandor Shepard zwiedził w poszukiwaniu modułu identyfikacyjnego. Agentom organizacji Cereberus udało się zlokalizować nawet samo działo, ale po tak długim czasie nie było ono już aktywne. Gracze nigdy nie dowiedzieli się, kto odpowiada za stworzenie tej niezwykle potężnej broni - firma BioWare postanowiła bowiem milczeć w tej kwestii. Trudno podejrzewać, że prawdziwy kanion na Marsie powstał w podobny sposób, należy jednak docenić fakt, że deweloperzy dorobili do wykorzystanej tekstury tak ciekawą historyjkę.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry