Finiszery o nazwie Friendship miały złagodzić wizerunek gier z serii Mortal Kombat

Wrzucił Ciekawostek - poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Brutalne wykończenia przeciwników przysporzyły grze Mortal Kombat olbrzymiej popularności i to one w dużej mierze zdecydowały o powodzeniu tego produktu. Fanom bijatyk spodobało się, że zabijając wirtualnego rywala mogą oni postawić kropkę nad "i" po wyczerpującym starciu - swoje niewątpliwie dołożyła też oprawa graficzna, która w tamtych czasach prezentowała się bardzo realistycznie. "Fatality", bo taką nazwą ochrzczony został morderczy cios, nie wszystkim jednak przypadł do gustu. Deweloperów w równym stopniu krytykowano za ogromną dawkę przemocy, dlatego w kontynuacji swojego hitu postanowili oni temu zaradzić. W takich okolicznościach narodził się tzw. "friendship".


Friendship także aktywowany jest w końcowej fazie pojedynku, ale w odróżnieniu od klasycznych wykończeń, jest całkowicie bezkrwawy. Twórcy serii uznali za stosowne dorzucenie do "dwójki" finiszerów zrealizowanych w takiej właśnie formie, aby udowodnić krytykom, że nie rozchodzi im się wyłącznie o kontrowersyjne mordowanie wirtualnych wojowników. Lekkiemu przeobrażeniu uległy też klasyczne "fatalities". Choć w Mortal Kombat II nie brakuje naprawdę obrzydliwych zabójstw, autorzy pozwolili sobie też na kilka żarcików rozluźniających atmosferę. Jednym z nich jest śmiertelny całus Kitany, który w groteskowy sposób nadmuchuje pokonanego rywala. Ed Boon, czyli jeden z pomysłodawców gry, przyznał po latach, że jest to jego ulubione wykończenie w sequelu kultowego mordobicia.

Idea okazywania przyjaźni wojownikom umarła tak szybko, jak ucichły negatywne komentarze pod adresem serii. Autorzy całkowicie wykluczyli bezkrwawe finiszery już w czwartej odsłonie cyklu, która na powrót stała się śmiertelnie poważna. Friendship nie powróciło nawet w niezwykle udanej grze Mortal Kombat z 2011 roku, w wielu aspektach odwołującej się do korzeni serii.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry