W grach z serii Metro obecne są pociągi, które od dawna nie jeżdżą w Moskwie

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 5 lipca 2015

Choć akcja kolejnych odsłon serii Metro rozgrywa się w tunelach zbudowanych pod Moskwą, studio 4A Games niezbyt kurczowo trzyma się tego, co faktycznie możemy zobaczyć w tamtejszej sieci kolei podziemnej. Jakiś czas temu zaprezentowaliśmy Wam konkretny przykład takiego postępowania - jedna z odwiedzanych przez Artema stacji w Metro 2033 została odwzorowana na bazie lokacji znajdującej się w stolicy Ukrainy, a nie Rosji. Dziś z kolei przyjrzymy się pociągom, które po wybuchu wojny atomowej definitywnie zakończyły swoją służbę, bowiem i w tym przypadku deweloperzy nieco minęli się z prawdą.


W działającej od 1935 roku sieci metra w Moskwie, wielokrotnie modernizowano tabor, a wysłużone pociągi często przekazywano mniej zatłoczonym miastom w Związku Radzieckim lub kierowano je na złom, jeśli stan techniczny pojazdów wykluczał możliwość ich bezpiecznej eksploatacji. Taki los spotkał m.in. wagony z serii E, które w stolicy Rosji po raz ostatni pojawiły się na trasie osiem lat temu. Widziane w grach z serii Metro jednostki, to właśnie egzemplarze typu E, a konkretnie modele E-zh, do dziś z powodzeniem wykorzystywane w Kijowie, gdzie jak powszechnie wiadomo, powstały oba odcinki postapokaliptycznego cyklu. O ukraińskim pochodzeniu kolei występującej zarówno w Metro 2033, jak i Metro: Last Light, dobrze świadczy też ich specyficzny sposób zdobienia. Na niebieskich nadwoziach zauważymy charakterystyczną żółtą linię - kolory te odpowiadają oczywiście barwom znajdującym się na fladze naszych wschodnich sąsiadów. Z oczywistych względów tak pomalowane wagony nigdy nie pojawiłyby się w moskiewskim metrze.

Jednostka E-zh w Kijowie.

Bezpośrednie porównania wnętrza wagonu. W grach w ogóle nie uwzględniono lamp na suficie.

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że w omawianej kwestii pracownicy studia 4A Games świadomie rozminęli się z rzeczywistością. Świadczy o tym nie tylko wspomniany kolor wagonów, ale również ich typ. Jeśli władze moskiewskiego metra wycofały jednostki E-zh z eksploatacji w 2007 roku, to z pewnością nie moglibyśmy ich zobaczyć w użyciu sześć lat później, gdy stolica Rosji przeżyła nuklearny holokaust.

2 komentarze:

Literówka w pierwszym zdaniu. Chyba brakuje tam litery "w" między "rozgrywa sie" a "tunelach"

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry