Sonda New Horizons wyposażona jest w taki sam procesor, jak konsola PlayStation

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 16 lipca 2015

Choć wydaje się to zupełnie nieprawdopodobne, nie żartujemy. Komputery pokładowe sondy kosmicznej New Horizons, aktualnie pobudzającej wyobraźnię wielu ludzi z całego świata, są napędzane 32-bitowymi mikroprocesorami R3000 firmy MIPS Computer Systems, które japoński koncern Sony włożył również do swoich pierwszych urządzeń sygnowanych marką PlayStation. Co znamienne, układ wykorzystany przez NASA jest niemal trzykrotnie wolniejszy od jednostki napędowej słynnej konsoli do gier video. Jest on taktowany z prędkością 12 MHz, podczas gdy popularny PSX miał do dyspozycji aż 33.8 MHz!


Choć obu urządzeń nie da się w żaden sposób ze sobą porównać, to jednak fakt, że New Horizons wykorzystuje tak zacofaną z dzisiejszego punktu widzenia technologię, daje do myślenia. Trzeba oczywiście wziąć poprawkę na to, że realizacja programu kosmicznego nie trwa jeden dzień. Do wystrzelenia statku doszło 19 stycznia 2006 roku, ale NASA przygotowywała się do przeprowadzenia operacji przez długie lata. Warto od razu dodać, że gdy statek był dopiero na początku swojej długiej podróży w kierunku Plutona, Sony zaprzestało dalszej konstrukcji swojej debiutanckiej konsoli. Wydarzenie to miało miejsce 31 marca 2006 roku, zaledwie 75 dni po rozpoczęciu misji.

Zdjęcie Plutona wykonane przez sondę New Horizons.

Sonda New Horizons przeleciała obok Plutona 14 lipca 2015 roku. Dotarcie do najdalej oddalonej planety Układu Słonecznego, której zdjęcie możecie podziwiać powyżej, zajęło jej 9 lat, 5 miesięcy i 25 dni.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry