Karaluchy w grze Half-Life zachowują się tak, jak w życiu

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 2 lipca 2015

Żyją obok nas i na ogół nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, chyba, że któryś z nich znajdzie się przypadkiem w zasięgu wzroku. Karaluchy, bo o nich mowa, potrafią zagnieździć się tuż pod naszym nosem, na ogół w miejscach, gdzie nie brakuje im jedzenia, czyli wykorzystywanych przez ludzi produktów żywnościowych. Karaczany pojawiają się również w grach komputerowych, gdzie często spełniają rolę dekoracyjną. Tak jak w życiu, często ich nawet nie zauważamy, a szkoda, bo zdarza się, że deweloperzy programują wirtualnym owadom wzór zachowań budzących zrozumiały podziw. Świetnym tego przykładem jest gra Half-Life, która już w 1998 roku przyniosła w tym względzie małą rewolucję.


Deweloperzy ze studia Valve postanowili, że karaluchy będą czymś więcej niż insektami poruszającymi się bez ładu i składu po podłodze. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że karaczany w Half-Life wykazują szczątkową inteligencję, choć oczywiście jest to mocne nadużycie - owady w tej grze zachowują się po prostu tak, jak w życiu. Prowadzą nocny tryb życia więc szukają schronienia, kiedy w pomieszczeniu rozbłyśnie światło, pędzą do jedzenia, kiedy to nagle pojawi się w ich pobliżu, a także uciekają widząc zbliżające się nie bezpieczeństwo, którym jest każda istota większa od nich samych. Wszystkie te instynktowne zachowania przedstawia zamieszczony niżej film. My dodamy jeszcze, że karaluchy w Half-Life są zupełnie nieszkodliwe i można je łatwo zdeptać. Co ciekawe, w bardzo udanym remake'u Black Mesa nie jest to możliwe, ponieważ insekty nie są zostały zrealizowane w formie modeli zamieszkujących świat.1 komentarze:

To były czasy, w których twórcy myśleli nad grami i chcieli stworzyć coś oryginalnego. Ilu rozwiązań technicznych z Half-Life'ów nie widzimy nawet w dzisiejszych grach? Ciekawe, czy gdyby spytać kogoś na E3 2003 (https://www.youtube.com/watch?v=4ddJ1OKV63Q), jakie będą gry za 12 lat, odpowiedziałby on, że będą to niezniszczalne, kartonowe scenerie z durnymi przeciwnikami?

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry