Fan gry Serious Sam po 13 latach odkrył sekret na mapie Sacred Yards

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 30 lipca 2015

Gra Serious Sam: The First Encounter trafiła do sklepów w marcu 2001 roku i mogłoby się wydawać, że po tak długim czasie jej fani bez problemu zdołają rozpracować wszystkie jej sekrety. Nic bardziej mylnego. Potrzeba było aż trzynastu lat, by odnaleźć sposób na bezkrwawe pokonanie etapu o nazwie Sacred Yards, który jest jednym z dwóch ukrytych poziomów w produkcie chorwackiego studia Croteam. Miłośnicy przygód Poważnego Sama od jakiegoś czasu podejrzewali, że wspomniana misja może kryć interesującą tajemnicę, ale nie byli w stanie samodzielnie rozwiązać jej zagadki. Wszystko stało się jasne dopiero wtedy, kiedy głos w tej sprawie zabrał współtwórca radosnego shootera, Roman Ribaric.


Sacred Yards to etap, jak na tę grę, mocno nietypowy. Serious Sam to produkt nastawiony przecież na totalną rozwałkę, a alternatywny sposób na pokonanie misji w ogóle nie bierze pod uwagę zabijania hordy włażących pod lufę potworów. Ukryty level oferuje też proste zagadki, nieobecne praktycznie w pozostałych wyzwaniach stojących przed głównym bohaterem. Jakby tego wszystkiego było mało, sekret ten nie jest oznaczony stosownym komunikatem, w przeciwieństwie do innych tego typu atrakcji. Gdyby był, to pewnie udałoby się go namierzyć znacznie wcześniej. Trudno jednak oczekiwać szeroko zakrojonych poszukiwań, skoro żaden z ich potencjalnych uczestników nie podejrzewał nawet, że warto je robić.


Zainteresowanie potencjalnym sekretem zainicjował film użytkownika ukrywającego się pod pseudonimem Discy89, który w 2012 roku (jedenaście lat po premierze!) zdołał pokonać fragment poziomu w pozbawiony przemocy sposób, podejrzewając istnienie błędu, który umożliwiał taką opcję. Na pełne rozwiązanie tajemnicy musieliśmy jednak poczekać kolejne dwa lata. Wówczas to inny fan serii Serious Sam - niejaki SolaisYosei - zatrudnił się w firmie Croteam i wprost zapytał Romana Ribarica czy faktycznie coś jest na rzeczy. Szef firmy Croteam odparł, że jak najbardziej i zachęcił swojego nowego podwładnego do dokładnego obejrzenia wspomnianego poziomu w edytorze. Dzięki tej wiedzy SolaisYosei zdołał odkryć wszystkie elementy układanki, która umożliwiała przebrnięcie przez Sacred Yards bez oddania ani jednego strzału w kierunku potworów. Wydarzenie to zostało udokumentowane na zamieszczonym wyżej filmie.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry