Edycje kolekcjonerskie gry World in Conflict zawierały fragmenty Muru Berlińskiego

Wrzucił Ciekawostek - wtorek, 30 czerwca 2015

W edycjach kolekcjonerskich gier można natknąć się na wiele różnych rzeczy. Pomysłowość wydawców  w tym względzie nie zna granic, więc oprócz typowych dodatków, takich jak ścieżki dźwiękowe czy albumy zawierające grafiki koncepcyjne, trafiają się również przedmioty dziwaczne i unikatowe. Z takim właśnie przypadkiem mieliśmy do czynienia blisko osiem lat temu, gdy w sklepach zagościł ciepło przyjęty przez recenzentów RTS o nazwie World in Conflict. Jego autorzy postanowili zaoferować fanom nie lada gratkę - prawdziwy odłamek Muru Berlińskiego.


Wspomniany mur to specjalna bariera, za pomocą której władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) postanowiły odseparować zachodnią część Berlina od swoich własnych włości. Podział zaodrzańskiego kraju został dokonany po II wojnie światowej, dzieląc żyjących za naszą granicą ludzi. Władzom sterowanego ze związku Radzieckiego państwa nie podobało się, że mieszkańcy wschodnich landów masowo uciekają z tej mlekiem i miodem płynącej krainy, a że sporo emigrantów przekraczało granicę właśnie w Berlinie, podjęto decyzję o budowie betonowej barykady. Konstrukcję umocnień rozpoczęto w 1961 roku z inicjatywy NRD. Oprócz samego muru, którego długość wyniosła ostatecznie 156 kilometrów, w skład fortyfikacji weszły też wieże strażnicze, zapory z drutu kolczastego, okopy i pola minowe. Sama bariera przetrwała zaledwie 28 lat. Pod koniec 1989 roku mieszkańcy stolicy wykorzystali chwilową odwilż w polityce komunistycznych władz i masowo ruszyli na barykadę. Brak zbrojnej interwencji ze strony władz ułatwił Niemcom rozebranie słynnego już muru, a w konsekwencji doprowadził on do zjednoczenia podzielonego po wojnie narodu.


W pudełku z edycją kolekcjonerską gry znalazły się właśnie fragmenty rozebranego kilkanaście lat wcześniej muru. Gracze nie tylko otrzymali "żywą" pamiątkę z najnowszej historii Europy, ale również specjalny certyfikat potwierdzający autentyczność przedmiotu. Co najważniejsze, Szwedzi ze studia Massive Entertainment bardzo poważnie podeszli do tej sprawy. Do pudełka trafił tez zrealizowany przez kanał History Channel dokument Modern Marvels - Strategic Air Command or the Declassified: The Rise and Fall of The Wall, który ze szczegółami wyjaśniał jak doszło do podziału Niemiec.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry