Mistrz Templariuszy z gry Assassin's Creed zginął o dwa lata za wcześnie

Wrzucił Ciekawostek - wtorek, 28 kwietnia 2015

Twórcy serii Assassin's Creed znani są z tego, że przykładają dużą uwagę do wydarzeń historycznych i starają się, aby znani ze szkolnych podręczników ludzie odchodzili ze świata w tych samych latach i w podobnych okolicznościach, jak to miało miejsce w rzeczywistości. Takie przywiązanie do detali to jednak domena późniejszych odsłon tego cyklu. Kiedy popularna dziś saga rodziła się w studiu Ubisoft Montreal, jej autorzy pozwalali sobie na znacznie więcej swobody w dostosowywaniu faktów do własnych potrzeb. Świetnie ilustruje to przypadek śmierci jednego z wielkich mistrzów zakonu templariuszy. Robert de Sablé, bo o nim mowa, odszedł ze świata dwa lata za wcześnie.


De Sablé jest jednym z głównych przeciwników Altaïra w pierwszej grze z serii Assassin's Creed i jak nietrudno się domyślić, pod koniec opowieści ginie z ręki asasyna. Wydarzenie to ma miejsce 7 września 1191 roku podczas bitwy pod Arsuf, w której muzułmańska armia Saladyna sromotnie przegrała batalię ze znacznie mniej licznymi wojskami Ryszarda I Lwie Serce. To właśnie angielski król zezwolił na nierówne starcie Roberta z zakapturzonym zabójcą, które nasz bohater oczywiście wygrał. W wyniku tego wydarzenia Templariusze stracili swojego Wielkiego Mistrza, a sam Altaïr usunął kolejną przeszkodę na drodze do wyplenienia robactwa zżerającego od środka jego własne bractwo.


Robert de Sablé faktycznie brał udział w III wyprawie krzyżowej i fetował zwycięstwo w bitwie pod Arsuf - nie dane mu było jednak wówczas pożegnać się z życiem. Świeżo upieczony Wielki Mistrz, który pełnił te honory dopiero od kilku miesięcy (gra błędnie sugeruje, że rycerz osiągnął najwyższe stanowisko w zakonie templariuszy już w 1190 roku), umarł tak naprawdę dopiero dwa lata później. Za zasługi na polu walki otrzymał nawet od angielskiego króla propozycję kupna wyspy Cypr, z której skorzystał. Przy okazji warto dodać, że de Sablé w chwili śmierci był w mocno podeszłym wieku, tymczasem Assassin's Creed przedstawia go jako bardzo młodego mężczyznę. To również kłóci się z faktami głoszonymi przez historyków.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry