Zabezpieczenia gry Grey Goo tworzono 3 miesiące, piraci złamali je w jeden dzień

Wrzucił Ciekawostek - środa, 25 marca 2015

Dla niezależnego producenta gier komputerowych, a takim bez wątpienia jest studio Petroglyph Games, wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń antypirackich jest rzeczą absolutnie kluczową - zwiększona sprzedaż tytułu zapewnia środki na realizację kolejnych projektów. Nic dziwnego, że pracownicy firmy zdecydowali się poświęcić monstrualną ilość czasu, żeby ujarzmić system DRM, który został wybrany na potrzeby RTS-a o nazwie Grey Goo. Wysiłki te spełzły jednak na niczym. Piraci bez trudu pokonali oprogramowanie chroniące ten tytuł i już dzień po premierze był on dostępny w sieci, zupełnie za darmo.


Ted Morris z Petroglyph Games przyznał się niedawno, że choć wprowadzanie zabezpieczeń rozpoczęto trzy miesiące przed premierą gry, realizacja tego zadania okazała się drogą przez mękę. Szybko stało się jasne, że objęte protekcją pliki różne kombajny antywirusowe traktują tak samo, jak złośliwe oprogramowanie, dlatego autorzy podjęli starania, by ich dzieło nie było negatywnie weryfikowane. Po niezliczonej ilości e-maili i telefonów wykonanych do firm walczących z wirusami, deweloperom udało się tę operację zakończyć sukcesem. Na niewiele się to jednak zdało. Piracka wersja w ekspresowym tempie trafiła do Internetu, niwecząc kilkutygodniowe starania.

Co ciekawe, po premierze użytkownicy zaczęli zgłaszać na oficjalnym forum dużą liczbę błędów, z których spora część została wyeliminowana, zanim gra trafiła do sprzedaży. Okazało się, że dotyczą one w głównej mierze nielegalnej wersji Grey Goo. Morris podał nawet konkretne przykłady - po pirata sięgnęło ok. 35% użytkowników, ale to oni generowali 77% wszystkich zgłaszanych baboli.

3 komentarze:

A może tak udostępniać wersję demo? Udostępnijcie 2 pierwsze, z 15 misji. Komu się spodoba to jest szansa że kupi. Kto chciał tylko przetestować, nie będzie ściągał torrenta.

Dokładnie dodam jeszcze że w gry ubisoft lepiej grało się (przez zabezpieczenia) piratom niż uczciwym graczom.

Niestety każde zabezpieczenie da się złamać, szczególnie w erze dzisiejszych potworów obliczeniowych.

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry