Wygląd jednej z twierdz w Oblivionie wzorowany jest na zamku Drakuli w Branie

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 29 marca 2015

Wampiryzm w grach z serii The Elder Scrolls to bardzo poważna sprawa, zwłaszcza, gdy odpowiednio wcześnie nie zareagujemy na rozwój pustoszącej organizm choroby i doprowadzimy w ten sposób do zamiany w pełnoprawnego krwiopijcę. Przeobrażenie w pożądającego posoki upiora ma zarówno dobre, jak i złe strony, nie da się jednak ukryć, że te drugie są dość problematyczne: stwór musi odżywiać się krwią innych ludzi, rani go światło słoneczne, jest także wyjątkowo wrażliwy na ogień. Na szczęście kłopotliwego balastu można się pozbyć, odnajdując odpowiedni lek. W przypadku Obliviona antidotum otrzymamy dopiero po wykonaniu zadania dla hrabiego Janusa Hassildora.


Wspomniany jegomość jest władcą miasta Skingrad i mieszka w znajdującej się w jego pobliżu twierdzy. Tak naprawdę to z tą ostatnią związana jest dzisiejsza ciekawostka, bo okazała budowla przypomina wyglądem rumuński zamek w Branie, który powszechnie kojarzony jest z siedzibą hrabiego Drakuli - najbardziej znanego wampira w historii popkultury. Podobieństwa z istniejącą w rzeczywistości konstrukcją znajdziemy nie tylko w kształcie wież skingradzkiej warowni, ale również wewnątrz doskonale chroniących ją murów. Deweloperzy skopiowali nawet charakterystyczną studnię, chętnie okupowaną przez turystów odwiedzających dziedziniec zabytku.


Zamek w Branie i jego dziedziniec

Przy okazji warto dodać, że pierwszy zamek w Branie zbudowali Krzyżacy już na początku XIII wieku, jednak dzisiejszy kształt zawdzięcza on modernizacji, którą rozpoczęto dopiero w 1377 roku. Twierdza przez całe wieki pełniła ważną funkcję strategiczną, gdyż była ona położona w dogodnym miejscu na granicy Transylwanii z Wołoszczyzną. Warownia zyskała międzynarodową sławę dzięki Bramowi Stokerowi, który w 1897 roku napisał powieść nazwie Drakula. Dziś powszechnie uważa się, że to właśnie ta budowla związana jest z legendarnym wampirem, choć nie ma żadnych dowodów na to, że irlandzki pisarz wiedział w ogóle o jej istnieniu. Dyskusyjne są również powiązania z zamkiem Włada Palownika, który prawdopodobnie stanowił główną inspirację do stworzenia postaci krwiopijcy. Do tej pory nie udało się znaleźć potwierdzenia, że znany ze swej brutalności hospodar kiedykolwiek był w Branie, Rumunom nie przeszkadza to jednak wykorzystywać tamtejszej twierdzy w charakterze wabika na turystów.

Dziedziniec zamku w Skingrad

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry