To seria gier Fallout przekonała nas, że granie idiotą ma swoje zalety

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 12 marca 2015

Prowadzenie bohatera z niskim poziomem inteligencji nie jest w serii Fallout sprawą prostą, choćby z tego względu, że niewiele osób żyjących na pustkowiach jest w stanie dogadać się z idiotą. Pobłażliwy stosunek innych ludzi do upośledzonej umysłowo postaci daje się odczuć już w pierwszej odsłonie cyklu, kiedy Przybysz dociera do Cienistych Piasków. Brak możliwości porozumienia się z mieszkańcami wioski zamyka naszemu półgłówkowi dostęp do większości zadań pobocznych i tak jest niemal przez całą przygodę. Nie zmienia to oczywiście faktu, że opcja zabawy nie grzeszącym intelektem śmiałkiem mocno wyróżnia produkty firmy Black Isle Studios na tle innych erpegów produkowanych w latach dziewięćdziesiątych. Choć pomysł był później kopiowany przez innych deweloperów, Fallout był tak naprawdę pionierem w tej kwestii.


Granie tępakiem w Falloutach nie tylko stanowi wyzwanie samo w sobie, ale pełni też funkcję rozrywkową. Deweloperzy przygotowali mnóstwo zabawnych kwestii, które może przeczytać lub usłyszeć postać posiadająca maksymalnie cztery punkty Inteligencji. Świetnym tego przykładem jest strażnik chroniący wejścia do miasta NCR w "dwójce", który oznajmia "Mam gdzieś, czy upadłeś na głowę będąc dzieckiem. Nie wolno nosić broni w mieście". Znacznie ciekawiej robi się jednak, kiedy bohater spotka osobnika na podobnym poziomie intelektualnym, jak w przypadku Torra Bucknera. Pastuch brahminów z Klamath nie ma zbyt wiele do powiedzenia elokwentnemu interlokutorowi, ale gdy zagadnie go taki sam tępak, okaże się, że w trudnym do zrozumienia bełkotem kryją się rozbudowane wypowiedzi.

Trzeba uczciwie przyznać, że uwzględnienie opcji idioty przez pracowników legendarnego studia Black Isle było znakomitym posunięciem. Szkoda, że ciała w tej kwestii dała Bethesda w "trójce", ale na szczęście firma Obsidian Entertainment przypomniała sobie w New Vegas, że jest to równie ważny element rozgrywki.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry