Shepard z gry Mass Effect zawdzięcza nazwisko amerykańskiemu astronaucie

Wrzucił Ciekawostek - sobota, 28 marca 2015

Wymyślenie personaliów dla głównego bohatera gry z pewnością nie jest sprawą łatwą, choć przypadek serii Mass Effect pokazuje, że można znaleźć dobrze brzmiące słowo bez większego wysiłku. Firma BioWare od początku zakładała, że w gestii użytkowników pozostanie jedynie wybór imienia, samo nazwisko zostanie z góry przypisane do postaci komandora. Popularny dziś obrońca wszechświata zawdzięcza je nie mniej znanemu astronaucie. Nieżyjący już Alan Bartlett Shepard był drugim człowiekiem, który został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną i zarazem pierwszym Amerykaninem, który dokonał tego wyczynu.


Zdaniem Caseya Hudsona (wieloletniego lidera projektu Mass Effect) firma BioWare zdecydowała się na Sheparda nie tylko ze względu na jego zasługi dla astronautyki, ale również dlatego, że nosił on typowo amerykańskie nazwisko, nie wyróżniające się na tle innych, bardziej egzotycznych propozycji. Pod uwagę brani byli pozostali pionierzy lotów w kosmos, jednak nie wytrzymali oni konkurencji z bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych, któremu w swoim życiu udało się także postawić stopę na księżycu - jako piątemu człowiekowi w historii. Jeśli chodzi o pierwszą część personaliów komandora, tutaj sprawa jest o wiele prostsza. Shepard nie nazywa się ani John, ani Jane, mimo, że takie właśnie imiona domyślnie ustawione są w trakcie procesu tworzenia postaci. Autorzy nawiązali tutaj do amerykańskiego zwyczaju określania osób o nieznanej tożsamości. Za oceanem takich ludzi nazywa się John (mężczyźni) lub Jane (kobiety) Doe.

Alan Bartlett Shepard

Na koniec warto dodać, że nawet data urodzin komandora Sheparda (11 kwietnia 2154) nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. 11 kwietnia 1970 roku rozpoczęła się pamiętna misja statku Apollo 13, który w wyniku eksplozji zbiornika z tlenem został poważnie uszkodzony, ale cudem wrócił na Ziemię.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry