Łuna 23 z gry Mass Effect faktycznie spoczywa na Księżycu

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 19 lutego 2015

Po osiągnięciu dwudziestego poziomu doświadczenia w grze Mass Effect, admirał Hackett zwróci się do komandora Sheparda z prośbą o rozwiązanie pewnego problemu na krążącym wokół Ziemi Księżycu. Celem misji jest zneutralizowanie systemu wirtualnej inteligencji, który do niedawna w prawidłowy sposób sprawował kontrolę nad znajdującą się tam placówką Sojuszu. Jeśli główny bohater zdecyduje się wykonać to zadanie, będzie mógł bez przeszkód zwiedzić spory fragment powierzchni naturalnego satelity naszej planety, a przy okazji natknąć się na wrak radzieckiej sondy Łuna 23.


Rosjanie zainicjowali program Łuna w 1958 roku, a jego celem było badanie Księżyca za pośrednictwem bezzałogowych sond kosmicznych. Przedsięwzięcie to można zaliczyć do udanych - na dwadzieścia cztery oficjalne misje, aż piętnaście zakończyło się sukcesem, czyli wykonaniem założonego planu. Nie zmienia to oczywiście faktu, że wspomniana wcześniej Łuna 23 miała ewidentnego pecha. Podczas lądowania sztucznego satelity w Morzu Przesileń, w sondzie uszkodził się przyrząd do pobierania skalnych próbek, co skutecznie uniemożliwiło realizację zadania. Radzieccy specjaliści odbierali z niej sygnał przez trzy kolejne dni, w końcu jednak i to się skończyło. Urządzenie nigdy nie wróciło na Ziemię.

Łuna 23

W grze Mass Effect Shepard może odnaleźć pozostałości sondy i pozyskać z niej cenne materiały. Warto w tym miejscu nadmienić, że choć opisywany easter egg jest niewątpliwie bardzo oryginalny, firma BioWare musiała pójść na pewne ustępstwa. Urządzenie wyglądem w ogóle nie przypomina swojego prawdziwego odpowiednika, który 28 października 1974 roku poleciał na Księżyc.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry