Logo gier z serii Grand Theft Auto ma dużo wspólnego z pewnym teleturniejem

Wrzucił Ciekawostek - środa, 18 lutego 2015

Nie trzeba być wielkim fanem gangsterskiej sagi firmy Rockstar Games, żeby kojarzyć charakterystyczny krój czcionki Pricedown, która została wykorzystana do stworzenia logotypu Grand Theft Auto. Począwszy od trzeciej odsłony cyklu, wszystkie kolejne gry z tej serii mogą pochwalić się okładką zawierającą identyczny znak graficzny, obowiązkowo prezentowany w białym kolorze. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że wspomniany font został użyty po raz pierwszy 4 września 1972 roku, kiedy to amerykańska stacja telewizyjna CBS wznowiła nadawanie programu The Price is Right.


Teleturniej, który w Polsce był emitowany pod nazwą Dobra cena, rozpoczął swój żywot już w 1956 roku i przez długi czas skutecznie przyciągał Amerykanów przed odbiorniki telewizyjne. O dużej popularności programu, którego uczestnicy próbowali odgadnąć ceny prezentowanych im przedmiotów, najlepiej świadczy fakt, że z anteny zdjęto go dopiero dziewięć lat później. W 1972 roku na wznowienie emisji zdecydowała się stacja CBS. Show doczekało się wówczas ogólnego odświeżenia formuły, drobnej zmiany zasad rywalizacji, a także zupełnie nowego logotypu, które dziś tak mocno kojarzy się z GTA.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że projektując swoje logo, firma Rockstar Games nie inspirowała się jednak samym teleturniejem. Twórcy serii Grand Theft Auto wykorzystali po prostu czcionkę o nazwie Pricedown, której autorem jest Ray Larabie z Typodermic Fonts. 45-letni dziś Kanadyjczyk tworzeniem różnorodnych fontów na poważnie zajął się w 1996 roku - sporą ich liczbę opublikował w Internecie zupełnie za darmo. W swojej pracy często inspirował się starymi programami telewizyjnymi i w końcu odtworzył napis z The Price is Right, dodając do niego przy okazji brakujące litery alfabetu.


Deweloperzy nie musieli zbyt długo namawiać Larabiego do podzielenia się fontem - przez pewien czas Kanadyjczyk był pracownikiem studia Rockstar Toronto. Z usług specjalisty skorzystano również przy okazji produkcji gry Red Dead Redemption - logo darzonego ogromną estymą westernu zostało napisane za pomocą czcionki o nazwie Chinese Rocks, także zaprojektowanej przez Typodermic Fonts.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry