Zabity przez nazistów kierowca wyścigowy zainspirował autorów gry The Saboteur

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 12 lutego 2015

Dzięki wydanej w grudniu 2009 roku grze The Saboteur fani elektronicznej rozrywki mogli przeżyć w domowym zaciszu pasjonujące przygody Seana Devlina - irlandzkiego kierowcy wyścigowego, który po śmierci swojego przyjaciela postanowił wspomóc francuski ruch oporu w działaniach dywersyjnych przeciwko nazistom. Odpowiedzialne za powstanie tej produkcji firma Pandemic Studios, pomysł na tego niecodziennego bohatera zaczerpnęła z biografii Williama Grovera-Williamsa. Podobnie jak jego wirtualny odpowiednik, Williams również kochał rywalizację na torze i tak jak on, po wybuchu II wojny światowej podjął nierówną walkę z niemieckim okupantem.


Williams był rodowitym Francuzem, jednak dzięki pochodzącemu z Wielkiej Brytanii ojcu doskonale mówił nie tylko po francusku, ale też po angielsku. Ta umiejętność ułatwiła mu pracę na rzecz brytyjskiego wywiadu, który w czasie wspomnianej wojny wysłał młodego mężczyznę z powrotem do ojczyzny. Tam zajął się werbunkiem swoich rodaków do lokalnej komórki ruchu oporu, jednej z wielu organizacji tego typu, których naczelnym zadaniem była dywersja. Williams za swoją działalność był poszukiwany przez niemiecki wywiad i ostatecznie został złapany - stało się to 2 sierpnia 1943 roku. Sabotażystę następnie wywieziono do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie, niestety, nie doczekał końca wojny. Hitlerowcy postanowili go zabić wiosną 1945 roku.

William Grover-Williams

Choć Devlin pochodził z położonego w Irlandii Północnej Belfastu, a Williams z francuskiej miejscowości Montrouge, żywoty obu bohaterów są do siebie bardzo podobne. Przed rozpoczęciem współpracy z ruchem oporu, obaj panowie pasjonowali się wyścigami samochodowymi. Francuz wygrał nawet pierwsze w historii Grand Prix Monaco, które zostało zorganizowane w 1929 roku.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry