id Software stworzyło dwie fikcyjne strony firm występujących w grze Doom 3

Wrzucił Ciekawostek - piątek, 20 lutego 2015

Tworzenie stron internetowych przedsiębiorstw lub instytucji występujących w grach komputerowych nie jest procederem nowym, ale na tyle rzadkim, że warto poświęcić trochę miejsca tego typu inicjatywom. Fikcyjne witryny wykorzystywane są przez deweloperów na rozmaite sposoby. Niektóre z nich pozwalają poszerzyć wiedzę na temat danej kompanii przed premierą produktu, inne z kolei zachęcają użytkownika do zdobycia informacji umożliwiających odblokowanie czegoś bezpośrednio w samej grze. Właśnie z tego typu działaniem mamy do czynienia w trzeciej odsłonie cyklu Doom, która wielokrotnie odwołuje się do nieistniejącej w rzeczywistości firmy Martian Buddy.


Firma, której nazwa oznacza "marsjańskiego kumpla", w trzecim Doomie była przede wszystkim źródłem spamu przesyłanego do pracowników placówki zwiedzanej przez głównego bohatera. Oprócz tego Martian Buddy dostarczyło do stacji dwie chronione kodem skrzynie, które zawierały dwie śmiercionośne pukawki: karabin maszynowy i BFG 9000. Sam kod był zaprezentowany właśnie na wspomnianej fikcyjnej stronie internetowej, co pozwoliło studiu id Software upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Deweloperzy nie tylko zmusili graczy do odwiedzin zewnętrznej witryny, ale mogli również zobaczyć, ilu ludzi szuka tej informacji w przeznaczonym do tego miejscu. Umieszczony tam licznik nabijał się w bardzo szybkim tempie i tylko w sierpniu 2004 roku nabił ponad pięćset tysięcy unikalnych wejść. Dziś strona jest już nieczynna, ale gracze nie zostali pozostawieni sami sobie. Kod "0508" bez trudu da się odnaleźć w Internecie, a użytkownicy edycji BFG Edition mogą go odczytać bezpośrednio w grze.


Skoro mowa o grze Doom 3, warto napomknąć o jeszcze jednej inicjatywie tego typu. Przed premierą długo oczekiwanej strzelaniny firma id Software stworzyła fikcyjną stronę koncernu Union Aerospace Corporation (UAC). Oprócz podstawowych informacji na temat korporacji, znajdował się tam również licznik wskazujący czas pozostały do przybycia komandosa na Marsa. Jak nietrudno się domyślić, końcowy termin pokrywał się z faktyczną datą premiery shootera. Drobny, ale jakże miły szczegół...

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry