Kod Konami to najsłynniejsze oszustwo w historii gier

Wrzucił Ciekawostek - piątek, 9 stycznia 2015

Choć Kazuhisa Hashimoto nie stworzył dla Konami tak dużego hitu, jak Hideo Kojima, nazwisko Japończyka trwale zapisało się w historii elektronicznej rozrywki. Stało się tak za sprawą kodu, który powstał podczas prac nad konwersją gry Gradius z 1985 roku na konsolę NES. Łatwa do zapamiętania kombinacja klawiszy tak bardzo przypadła jego kolegom do gustu, że zaczęli ją oni stosować w kolejnych produkcjach tej firmy. Robią to zresztą do dziś, podobnie jak inni deweloperzy, którzy chętnie programują sekwencję w swoich tytułach, traktując ją w charakterze easter egga.


Hashimoto wymyślił ułatwienie umożliwiające uzyskanie pełnego garnituru ulepszeń statku, bo zaprojektowana z myślą o automatach coin-op gra Gradius okazała się dla niego zbyt trudna. Japończyk był odpowiedzialny za opracowanie portu na popularną wówczas konsolę Famicom (znaną w Stanach Zjednoczonych i w Europie pod nazwą NES), a wspomniane oszustwo pozwoliło mu w spokoju testować powstający produkt. Jak to zwykle w takich historiach bywa, Hashimoto zapomniał usunąć kombinację z pełnej wersji strzelaniny, a w trudnych do zweryfikowania dziś okolicznościach kod poznali gracze. Reszta to już historia, choć należy pamiętać, że swoje dołożyli pozostali deweloperzy z firmy Konami, którzy postanowili implementować ułatwienie w kolejnych tytułach. Przełomem w tej kwestii okazała się zwłaszcza szalenie popularna Contra.

Kod Konami został wykorzystany w kilkudziesięciu produkcjach tej firmy, a także w bardzo dużej liczbie tytułów stworzonych przez innych producentów. W zależności od pomysłowości autorów, wprowadzenie tej sekwencji aktywuje różne rzeczy, np. w grze BioShock Infinite z jego pomocą odblokowuje się najtrudniejszy wariant rozgrywki. W Assassin's Creed III wklepanie oszustwa sprawia, że indyk na farmie Davenporta ubiera kaptur, a w czwartej odsłonie cyklu Quake w ten sposób zalicza się za jednym zamachem wszystkie powierzone zadania. Tego typu przykłady można mnożyć.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry