W temacie osiągnięć firma Sony przez długi czas zostawała w tyle za konkurencją

Wrzucił Ciekawostek - wtorek, 30 grudnia 2014

Osiągnięcia to bez wątpienia jedna z najważniejszych nowinek, jaka pojawiła się wraz z nadejściem siódmej generacji konsol. Przed 2005 rokiem zdarzało się, że deweloperzy zachęcali graczy do większego wysiłku (np. możliwością odblokowania dodatkowych trybów rozgrywki, nowych kostiumów dla bohaterów, czy broni), ale dopiero koncern Microsoft sprawił, że tego typu wyzwania stały się atrakcją samą w sobie. Gamerscore, czyli wewnętrzny system punktowy, którym nagradzano zdobywanie achievementów, tak bardzo przypadł fanom elektronicznej rozrywki do gustu, że inni producenci zaczęli poważnie zastanawiać się nad implementacją podobnych rozwiązań. Mowa tu głównie o firmie Sony, która dopiero po trzech latach opracowała własny moduł tego typu.


Japoński koncern wprowadził swoją wersję osiągnięć 2 lipca 2008 roku - ulepszenia dokonano za pośrednictwem łatki, która aktualizowała oprogramowanie konsoli PlayStation 3 do wersji 2.40. Początkowo deweloperzy sami decydowali czy chcą korzystać z tej opcji i część z nich postanowiła zaoferować nową funkcjonalność za pomocą darmowych łatek. Szlak przetarło studio Naughty Dog, które niemal natychmiast wyposażyło w trofea swój wielki hit, grę Uncharted: Drake's Fortune. Taka sytuacja trwała jednak tylko kilka miesięcy. Już w styczniu kolejnego roku Sony ogłosiło, że obsłudze wewnętrznych nagród muszą podporządkować się wszyscy producenci, którzy zgłaszają swoje dzieła do procesu certyfikacji. Dzięki temu nakazowi posiadacze "peestrójek" uzyskali pewność, że każdy nowy tytuł takie atrakcje będzie oferować na starcie.

Dziś trofea są w świecie elektronicznej rozrywki takim samym standardem, jak osiągnięcia. Ich zdobywanie umożliwiają wszystkie konsole firmy Sony, które zostały zaprojektowane w ostatnich latach - PlayStation 3, PlayStation Vita oraz PlayStation 4. Nie można jednak zapominać, że to firma Microsoft jako pierwsza wprowadziła omawianą funkcjonalność i to blisko trzy lata przed swoim największym konkurentem.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry