Konsola PlayStation miała być na początku przystawką do SNES-a firmy Nintendo

Wrzucił Ciekawostek - środa, 3 grudnia 2014

Obchodząca dziś urodziny konsola PlayStation okazała się wielkim sukcesem firmy Sony. Japoński koncern był w 1994 roku debiutantem w tej branży, a bez trudu wygrał rywalizację o klienta z innymi, bardziej zasłużonymi producentami sprzętu dedykowanego elektronicznej rozrywce. Najlepiej zresztą świadczą o tym liczby. PlayStation to pierwsza konsola w historii, która sprzedała się w nakładzie przekraczającym 100 milionów egzemplarzy - ani Nintendo 64, ani tym bardziej Sega Saturn nie zbliżyły się do takich wartości. Biorąc pod uwagę ten wyczyn, pewnym zaskoczeniem może wydawać się fakt, że Sony początkowo w ogóle nie planowało tworzyć własnego urządzenia tego typu. Do eksperymentu na tym polu Japończyków zachęciła nieudana współpraca z... Nintendo.


Projekt Play Station (jeszcze ze spacją w nazwie) narodził się w 1986 roku, kiedy to Ken Kutaragi (zasłużenie nazwany później "ojcem PlayStation") z firmy Sony forsował pomysł stworzenia urządzenia peryferyjnego do NES-a, pozwalającego odtwarzać płyty CD. Ziarno zostało zasilane i po premierze nowego urządzenia firmy Nintendo (Super Nintendo Entertainment System) obie strony zaczęły liczne eksperymenty na tym polu. W kolejnych latach ustalono, że Sony wyprodukuje aż dwa różne gadżety. Pierwszy z nich miał być klasyczną przystawką do SNES-a, natomiast drugi pełnoprawną konsolą, umożliwiająca odpalanie produktów zarówno z kompaktu, jak i za pośrednictwem kartridżów. To właśnie ona miała nosić nazwę Play Station.

Jak to jednak w życiu bywa, ambitny plan spalił na panewce. Nintendo obawiało się, że straci kontrolę nad oprogramowaniem i ku zaskoczeniu dziennikarzy ukręciło łeb projektowi. Jednocześnie Japończycy zawarli współpracę z koncernem Phillips, który również pracował nad technologią CD, zostawiając tym samym Sony na lodzie. Kutaragi musiał zapomnieć nie tylko o przystawce, ale również o hybrydowej konsoli - było bowiem mało realne, że Nintendo pozwoli stworzyć tego typu urządzenie. Wtedy właśnie narodził się pomysł, żeby zaprojektować od podstaw autorską konsolę. W 1994 roku świat poznał ją jako PlayStation, ale tę historię już doskonale znacie.

1 komentarze:

Konsola Phillips CD-I i nieszczęsne odsłony Zeldy i Mario doskonale nadają się na kolejną ciekawostke.
ps. Powinniście zmienić system dodawania komentarzy na waszej stronie, bo jest tak mało przystępny, że aż odechciewa się je pisać. Pod większością artykułów miałem zamiar coś napisać, ale jednak jak pomyślę, że muszę się użerać z tym systemem to od razu macham na to ręką.

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry