Grzyb z gry The Last of Us występuje w przyrodzie, ale nie jest taki groźny

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 28 grudnia 2014

Czy istniejący w rzeczywistości grzyb mógłby doprowadzić do zagłady ludzkości? Twierdzącej odpowiedzi na to pytanie postanowili udzielić pracownicy studia Naughty Dog, którzy przygotowali obsypaną nagrodami grę The Last of Us. Jedną z inspiracji do stworzenia hitu okazał się magazyn przyrodniczy Planet Earth, wyprodukowany w 2006 roku przez brytyjską stację telewizyjną BBC. W ósmym odcinku serialu autorzy omówili organizmy występujące w dżunglach oraz lasach tropikalnych - jednym z jego bohaterów był Ophiocordyceps unilateralis, grzyb należący do rodzaju maczużnikowatych. Po obejrzeniu dokumentu, deweloperzy zaczęli zastanawiać się, czy dziesiątkujący mrówki pasożyt byłby w stanie w identyczny sposób zniewalać ludzi i uznali, że jest to wspaniały pomysł na nową grę.


Prawdziwy Ophiocordyceps unilateralis atakuje swoje ofiary za pośrednictwem zarodników, które następnie rozwijają się wewnątrz ich organizmu. Zaatakowane mrówki przestają zachowywać się w normalny sposób - najpierw porzucają swoje mrowiska, a następnie wdrapują się na pobliskie drzewa, gdzie przywierają do liści i obumierają. Po dokonaniu dzieła zniszczenia grzyb nie kończy jednak swojego morderczego żniwa. Z głowy żywiciela wypuszczane są maleńkie szypułki, które po pęknięciu, rozsiewają kolejne zarodniki. Te infekują nowe organizmy i proces jest kontynuowany.

Mrówka zaatakowana przez Ophiocordyceps unilateralis

W The Last of Us za pandemię także odpowiadają zarodniki maczużnika, choć z wiadomych względów, reprezentują one zmutowany gatunek tego grzyba. Zainfekowani ludzie tracą nad sobą kontrolę i zachowują się niezwykle agresywnie, co do złudzenia przypomina sytuację znaną z innych produkcji podejmujących temat zombie apokalipsy. Gra studia Naughty Dog wyróżnia kilka stadiów choroby CBI (Cordyceps Brain Infection), w zależności od tego, jak długo bezwzględny organizm pasożytuje w żywicielu. W każdym kolejnym etapie, jego ofiary coraz mniej przypominają zwykłych ludzi. Na zakończenie warto dodać, że przedstawiony wyżej scenariusz ma marne szanse powodzenia w rzeczywistości. Naukowcy są zgodni, że grzyby z rodziny maczużnika nie są w stanie dokonać takiego spustoszenia u ludzi, jak u opisanych wcześniej owadów.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry