Gra Codename: Gordon miała być primaaprilisowym żartem firmy Valve

Wrzucił Ciekawostek - środa, 10 grudnia 2014

Kilka miesięcy przed premierą długo oczekiwanej gry Half-Life 2, w ofercie raczkującego wówczas serwisu Steam pojawiła się sympatyczna platformówka o nazwie Codename: Gordon. Produkt studia Nuclearvision Entertainment był inicjatywą dwóch miłośników Gordona Freemana i prezentował przygody milczącego naukowca w dwuwymiarowej perspektywie. Prosta flashowa gra tak mocno przypadła do gustu pracownikom firmy Valve, że postanowili udostępnić ją za pośrednictwem swojej usługi zupełnie za darmo. Gabe Newell miał nawet specjalne plany z nią związane, ale ostatecznie spaliły one na panewce.


Szef firmy Valve chciał, aby premiera tytułu odbyła się 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis. Newell przygotował nawet na tę okoliczność specjalne oświadczenie prasowe, w którym drobiazgowo wytłumaczył powody wydania gry. Miał to być ukłon w stronę społeczności fanów, która od dawna nie mogła doczekać się debiutu drugiego Half-Life'a. Gabe wyjaśniał, że deweloperzy starali się zrobić wszystko, aby strzelanina wreszcie ujrzała światło dzienne, ale jedynym rozwiązaniem przyspieszającym prace okazało się całkowite usunięcie z shootera trzeciego wymiaru. Żart ten się nie udał, platformówka została udostępniona dopiero 17 maja 2004 roku.


Gra Codename: Gordon cieszyła się ogromną popularnością - w ciągu pierwszych trzech tygodni po premierze pobrano ją ponad 600 tysięcy razy. Niestety, upadek studia Nuclearvision doprowadził do usunięcia gry z oferty systemu Steam. Produkt miał głęboko zakodowane odwołanie do oficjalnej strony internetowej produktu, a gdy ta ze zrozumiałych względów także przestała istnieć i na jej miejscu pojawiła się typowa witryna z reklamami, firma Valve zdecydowała się na stałe wykreślić tytuł z biblioteki. Nie oznacza to jednak, że produkt jest całkowicie niedostępny. Nadal można go zainstalować, wpisując w pasku adresu dowolnej przeglądarki internetowej komendę steam://install/92

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry