Twórcy gry Obcy: Izolacja wprowadzili finalny system save'ów rzutem na taśmę

Wrzucił Ciekawostek - środa, 12 listopada 2014

Gra Obcy: Izolacja (Alien: Isolation) wykorzystuje bardzo rzadko dziś stosowany system ręcznego zapisu postępów, który zmusza główną bohaterkę do żmudnego poszukiwania specjalnych aparatów na terenie stacji kosmicznej. Dotarcie do tzw. save pointa nie gwarantuje jednak sukcesu - proces trwa dłuższą chwilę, a jego przebieg może zostać zakłócony przez ksenomorfa, co w przypadku wykrycia oznacza konieczność powtarzania ostatniego fragmentu rozgrywki. Deweloperzy ze studia Creative Assembly zdecydowali się zrealizować opisany mechanizm, aby wymusić na graczu większą troskę o kondycję jego podopiecznej. Pierwotnie miało to jednak wyglądać zupełnie inaczej.

Właśnie takie stanowiska umożliwiają zapis stanu gry w Obcym: Izolacji.

Autorzy tego całkiem udanego survival horroru, jeszcze w lutym 2014 roku (kilka miesięcy przed premierą) zamierzali wykorzystać w nim inteligentne checkpointy. Gra miała na bieżąco oceniać położenie Amandy w stosunku do bezwzględnego potwora i na podstawie zgromadzonych danych podejmować decyzję o automatycznym zapisie dokonań. Z oczywistych względów odstępy pomiędzy save'ami mogły się znacząco różnić - wszystko zależało od tego, jak kształtowała się aktualna sytuacja na stacji kosmicznej. Twórcy doszli jednak do wniosku, że system znacząco ułatwia zmagania i postanowili go mocno zmodyfikować. Czy słusznie? Zdania na ten temat są podzielone. Nie da się ukryć, że nowe rozwiązanie znacznie podniosło poprzeczkę w poziomie trudności gry, część użytkowników uznała jednak je za zbyt frustrujące.

W temacie ostatniego Obcego wypowiedział się m.in. Thomas Grip, współzałożyciel studia Frictional Games, od wielu zajmującego się produkcją niezależnych survival horrorów (serie Amnesia i Penumbra). Jego zdaniem rozwiązanie wprowadzone w Izolacji jest złe, bo dotarcie do save pointa staje się najważniejszym celem gracza i odciąga jego uwagę od pozostałych atrakcji, które przygotowali autorzy.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry