Manuel Noriega żądał odszkodowania za występ w grze Call of Duty: Black Ops II

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 2 listopada 2014

Żaden pieniądz nie śmierdzi, zwłaszcza, gdy można go zarobić w sądzie, a nie uczciwą pracą. Tak zapewne myślał Manuel Noriega, który w lipcu 2014 roku pozwał firmę Activision za bezprawne wykorzystanie jego wizerunku w grze Call of Duty: Black Ops II. Były panamski dyktator próbował dowieść, że strzelanina studia Treyarch mocno zaszkodziła jego reputacji, przedstawiając go jako porywacza, mordercę i wroga swojego kraju, a następnie otrzymać za to stosowne zadośćuczynienie. W październiku amerykański sąd pozew odrzucił, gdyż jego wnioskodawca nie dostarczył żadnych dowodów na to, że gra faktycznie wyrządziła mu jakąkolwiek krzywdę.

Manuel Noriega w grze Call of Duty: Black Ops II

Byłoby to zresztą trudne, bo Noriega ma od dawna mocno zszarganą opinię. Były żołnierz karierowicz, którego działania doprowadziły w grudniu 1989 roku do amerykańskiej inwazji w Panamie, od wielu lat tuła się po różnych więzieniach, gdzie odsiaduje kolejne wyroki za liczne przestępstwa, m.in. pranie brudnych pieniędzy i handel narkotykami. Osiemdziesięcioletni dziś dyktator został skazany zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i we Francji, a po ekstradycji do ojczyzny z tego ostatniego kraju, nadal przebywa pod kluczem. Gdy Noriega złożył pozew w kalifornijskim sądzie, twórcy gry Call of Duty: Black Ops II nazwali go absurdalnym. Podobnego zdania był również były burmistrz Nowego Jorku, Rudy Giuliani, który we wspomnianej sprawie reprezentował interesy firmy Activision.

Manuel Noriega faktycznie pojawia się w Call of Duty: Black Ops II, m.in. w siódmej misji kampanii, zatytułowanej Suffer with Me. Akcja tego fikcyjnego scenariusza rozgrywa się 19 grudnia 1989 roku, zaledwie kilka godzin przed faktycznym rozpoczęciem amerykańskiej inwazji w Panamie, a jego celem jest schwytanie dyktatora i wymienienie go na innego więźnia, Raula Menendeza. Wspomniana operacja kończy się katastrofą. Noriedze udaje się uciec, a bohaterowie gry znajdują się w bardzo ciężkim położeniu, o którym nie będziemy pisać nic więcej, by nie psuć Wam ewentualnej zabawy.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry