Kłopotliwy wyrok śmierci, czyli fabularne nieścisłości w grach z serii Mafia

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 9 listopada 2014

O drugiej odsłonie cyklu Mafia można powiedzieć wiele rzeczy, ale na pewno nie to, że jest ona bezpośrednią kontynuacją słynnego pierwowzoru. Twórcy serii świadomie zrezygnowali z łączenia fabuł obu gier, dlatego perypetie Vita Scaletty w "dwójce" stanowią zamkniętą, odrębną całość. Tak jest przynajmniej w przeważającej większości, bo znajdzie się od tej reguły jeden poważny wyjątek. Mowa tu o czternastej misji kampanii (uwaga na spojlery!), zatytułowanej Stairway to Heaven, w której młody gangster jedzie w towarzystwie swojego najlepszego kolegi wykonać wyrok śmierci na zupełnie nieznanym mu mężczyźnie. Wyznaczoną do odstrzału ofiarą okazuje się Thomas Angelo, główny bohater pierwszej Mafii.


Deweloperzy sprytnie wykorzystali fakt, że zabójcy Tommy'ego w pierwowzorze byli anonimowi i desygnowali do tej roli parę nierozłącznych gangsterów z sequela. Poważny problem przysporzyła im jednak data wykonania wyroku. Pierwsza Mafia utrzymuje, że zamachu na podstarzałego taksówkarza dokonano 5 października 1957 roku, natomiast "dwójka" sugeruje, że wydarzenie miało miejsce sześć lat wcześniej, 25 września 1951 roku. Nieścisłość nie jest oczywiście wynikiem dyletanctwa - żeby w ogóle móc zawrzeć scenę morderstwa w kampanii, Czesi nie mieli wyboru i musieli przemieścić ją w czasie.


Dla fabuły obu gier zmiana nie ma tak naprawdę wielkiego znaczenia, ale jeśli przyjmiemy za prawdziwą drugą wersję, okaże się, że Thomas Angelo wiódł spokojne życie tylko przez pięć lat od wyjścia z więzienia. Deweloperzy nigdy nie wypowiedzieli się na temat nieścisłości w datach, ale biorąc pod uwagę fakt, że Mafia II w istotny sposób uzupełnia informacje dotyczące egzekucji (poznaliśmy tożsamość morderców oraz miejsce, gdzie Angelo został zesłany w ramach programu ochrony świadków), właśnie tę opcję powinniśmy traktować jako ostateczną i wiążącą.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry