Dodo - jedyny samolot w grze GTA III - nigdy nie miało latać

Wrzucił Ciekawostek - sobota, 15 listopada 2014

Popularna plotka głosi, że samolot Dodo - jedyna tego typu maszyna w grze Grand Theft Auto III - została uziemiona przez studio Rockstar North w wyniku ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Według zwolenników teorii spiskowych, miało to zapobiec ewentualnym próbom odtwarzania tragicznych w skutkach wydarzeń w Liberty City. Przez lata deweloperzy nie odnosili się oficjalnie do tej sprawy. Zrobili to dopiero na początku 2012 roku, kiedy wspomniany produkt obchodził dziesiątą rocznicę swojego istnienia.


W specjalnej sesji pytań i odpowiedzi autorzy wyjaśnili, że Dodo nigdy tak naprawdę nie miało latać, a możliwość wzniesienia się w powietrze z jego pomocą, to wynik najzwyklejszego w świecie błędu. Samolot pojawił się w misji A Drop in the Ocean, gdzie zrzucał do wody tajemnicze paczki, a potem został przejęty przez służby federalne, prowadzące śledztwo w tej sprawie. Maszyna miała cierpliwie czekać w określonym miejscu do końca kampanii, pech jednak chciał, że gracze znaleźli sposób, by jednak wzbić ją w przestworza. Piekielnie utrudnione sterowanie samolotem nasunęło podejrzenia, że studio Rockstar North zrobiło to celowo - nie jest bowiem żadną tajemnicą, że Szkoci wprowadzili do gry kilka zmian po atakach 11 września. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, plotka szybko zaczęła żyć własnym życiem. Dziś wiemy już, nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistością.

Istnieją dwie poważne przesłanki potwierdzające słowa deweloperów. Po pierwsze, z programistycznego punktu widzenia Dodo w GTA III jest... samochodem. Autorzy nigdy nie planowali stworzenia odrębnej kategorii pojazdów, dlatego zakwalifikowali maszynę do grupy wehikułów. Fakt ten potwierdza unikatowa cecha Dodo - jest to jedyny samolot w całej serii, który ma zaimplementowane ręczny hamulec, działający w identyczny sposób, jak ten w wirtualnych autach. Drugą przesłanką jest jego nazwa. Dodo to wymarły ptak nielot, który żył w lasach na wyspie Mauritius, ale został wytępiony w XVIII wieku przez holenderskich kolonistów. I co Wy na to?

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry