Decay to jedyna gra z serii Half-Life, która nie wyszła na PC

Wrzucił Ciekawostek - sobota, 22 listopada 2014

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że gry firmy Valve są tworzone przede wszystkim z myślą o pecetach - w końcu to właśnie ekipa dowodzona przez Gabe'a Newella stworzyła największy system elektronicznej dystrybucji dostępny na blaszakach. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek. Stanowi go trzeci pełnoprawny dodatek do gry Half-Life, który w 2001 roku oficjalnie otrzymali wyłącznie posiadacze konsol PlayStation 2. Odpowiedzialne za jego powstanie studio Gearbox Software przygotowało co prawda w pełni działającą konwersję na PC, ale nigdy nie ujrzała ona światła dziennego. Dlaczego? Tego niestety nie wiadomo.

Obrazek z pecetowej modyfikacji.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku dwóch pozostałych rozszerzeń (Blue Shift i Opposing Force), fabuła dodatku Decay ściśle nawiązuje do pierwowzoru. Akcja gry rozpoczyna się tuż przed pamiętnym eksperymentem przeprowadzonym przez Gordona Freemana, który sprowadził na Ziemię istoty ze świata Xen. Kiedy w kompleksie Black Mesa rozpętuje się piekło, obie bohaterki są zmuszone ramię w ramię stawić czoła wspomnianym potworom. Tryb kooperacji to bez wątpienia największa atrakcja produktu, twórcy serii nigdy nie zdecydowali się na powtórzenie tego zabiegu - w "dwójce" mieliśmy jedynie towarzyszy sterowanych przez komputer. Choćby z tego względu warto dać Rozkładowi szansę. Gra jest tak skonstruowana, że bez współpracy obu pań nie będziemy w stanie wykonać stawianych przed nimi zadań, a co z tym idzie, ukończyć przygody.

Brak pecetowej wersji gry doprowadził do tego, że do roboty wzięli się fani. Siedem lat po premierze dodatku, w sieci pojawiła się modyfikacja do Half-Life'a, wiernie odtwarzająca całe rozszerzenie. Choć nakładka pozwala bawić się w pojedynkę, tak naprawdę sens ma jedynie wspólna zabawa z kolegą lub koleżanką. Na szczęście pochodzący z Ukrainy twórcy moda pomyśleli również o takiej opcji.

Modyfikację można znaleźć w tym miejscu.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry