Czy Liberty City dotknęły ataki terrorystyczne z 11 września? Tak sugeruje GTA V

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 6 listopada 2014

Choć akcja kolejnych odsłon serii Grand Theft Auto rozgrywa się w fikcyjnym świecie, ze zrozumiałych względów znajdziemy w nich masę odniesień do Stanów Zjednoczonych. Na potrzeby swoich produkcji studio Rockstar North adoptuje nie tylko amerykańskie miasta, ich mieszkańców oraz jeżdżące po ulicach auta, ale również wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości. Doskonałym tego przykładem są ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku, podczas których bojownicy Al-Kai'dy doprowadzili do potwornych zniszczeń w centrum Nowego Jorku, wbijając się samolotami w dwa największe budynki Światowego Centrum Handlu (World Trade Center).

Opisywane nalepki znajdują się tuż za przednimi drzwiami ciężarówek.

O tym, że ataki miały miejsce również w rzeczywistości wirtualnej, subtelnie przekonuje nas gra GTA V, a właściwie wozy strażackie, jakie możemy zobaczyć na ulicach miasta Los Santos. Na kabinach wspomnianych ciężarówek znajdują się nalepki ze zdaniem "Never forget: FDLC", upamiętniające pożarników z Liberty City. Identyczny zwyczaj przyjął się wśród prawdziwych strażaków amerykańskich, którzy zaczęli zamieszczać podobne hasła właśnie po tragicznych w skutkach atakach terrorystycznych z 11 września. Ludzie zawodowo zajmujący się walką z żywiołem ognia oddają w ten sposób hołd swoim martwym kolegom, którzy polegli podczas próby niesienia pomocy w walących się drapaczach chmur.

Prawdziwy wóz upamiętniający poległych strażaków.


2 komentarze:

"podczas których bojownicy Al-Kai'dy doprowadzili do potwornych zniszczeń w centrum Nowego Jorku" haha nie no nie wierzę, że jeszcze istnieją głąby które myślą że zrobiła (i potrafiła) to Al-Kaida.

Samo GTA IV sugeruje to już w pierwszych momentach gry. Roman spytam przez swojego kuzyna czemu nie pokaże mu miasta odpowiada: "Fucking terrorists! [...] There's been a big scare, and you can't go across the bridges so good." - czyli wszystkiemu winni są terroryści, przez których nie można przejechać przez mosty. Najwidoczniej GTA V precyzuje o jakie dokładnie ataki chodziło :v

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry