Do produkcji gry Obcy: Izolacja użyto starych magnetowidów VHS i Betamax

Wrzucił Ciekawostek - piątek, 17 października 2014

Żeby uzyskać niecodzienny efekt, trzeba czasem sięgać po niecodzienne rozwiązania. Tak uczyniło studio Creative Assembly, które odpowiada za powstanie najnowszej gry z ksenomorfem w roli głównej - Obcy: Izolacja (Alien: Isolation). Brytyjczykom marzyło się, żeby wszystkie animacje wyświetlane na monitorach w kosmicznej stacji Sewastopol wyglądały odpowiednio "staro", dlatego postanowili wykorzystać do ich realizacji dawno zapomniane już magnetowidy VHS, a także mało znane w Polsce odtwarzacze kaset Betamax.


Po przygotowaniu animacji, które gracz miał obserwować podczas wędrówki przez opustoszałą stację, autorzy wzbogacili je o różne efekty w stylu retro, a następnie skonwertowali pliki w taki sposób, by możliwe stało się ich nagranie na kasety video. Gotowy materiał odtworzono potem za pomocą magnetowidów, a wyświetlany na ekranie antycznego telewizora film zarejestrowano raz jeszcze profesjonalną kamerą. Żeby wzbogacić doznania, deweloperzy ręcznie zmieniali ustawienia tzw. trackingu w odtwarzaczach, uzyskując tym samym różne formy rozstrojenia obrazu. Zdaniem Johna McKellana z brytyjskiego studia, uzyskany w ten sposób efekt okazał się znacznie lepszy niż jakiekolwiek ręczne próby deformowania nagrania za pośrednictwem profesjonalnego oprogramowania na nowoczesnych komputerach. 

Efekt można podziwiać już podczas uruchamiania gry.

McKellan dodał również, że całe menu główne zostało zrealizowane w taki sposób, by przypominało ono oglądanie filmu na zużytej kasecie video. Wszystkie zakłócenia i "przeszkadzajki" zostały umieszczone tam celowo przez autorów gry.


1 komentarze:

to mi przypomina Far Cry 3: Blood Dragon :)

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry