Ban dla gry Counter-Strike za mapę stworzoną w edytorze? Tak, w Brazylii...

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 12 października 2014

Przyglądając się przypadkom banowania gier komputerowych, można dojść do słusznego wniosku, że żyjemy w bardzo wyrozumiałym pod tym względem kraju. W Polsce nikt nie próbuje palić twórców oprogramowania rozrywkowego na stosie, tylko dlatego, że w ich produkcie można uprawiać homoseksualny seks z kosmitką. Na świecie zdarzają się jednak bardziej kuriozalne powody zablokowania sprzedaży kontrowersyjnych tytułów. Dobrze obrazuje to przykład EverQuesta i Counter-Strike'a, na które w październiku 2007 roku nałożono zakaz sprzedaży w Brazylii.


Niegdyś bardzo popularne MMO firmy Sony Online Entertainment dostało bana w tym państwie, ponieważ zawarte w grze wybory moralne przyczyniały się do poważnych problemów psychologicznych. EverQuest pozwala bowiem użytkownikowi robić zarówno dobre, jak i złe uczynki, a to zdaniem brazylijskich władz może wywołać wewnętrzny konflikt. Wyrok zabraniający dystrybucję produktu wydał sędzia federalny w stanie Goias, chwilę później nowe regulacje zaczęły obowiązywać na terenie całego kraju. Respektującej przestrzegania prawa organizacji Procon, która w dba o prawa tamtejszych konsumentów, w niczym nie przeszkadzał fakt, że tytuł nigdy nie był oficjalnie rozpowszechniany w Brazylii.

Złe cs_rio...

Bana, na szczęście krótkiego, dostała również gra Counter-Strike studia Valve. Tym razem zakaz wprowadzono ze względu na dużą popularność mapki cs_rio, opowiadającej o porwaniu trzech pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych przez handlarzy narkotyków. W zależności od tego, po której stronie konfliktu się opowiemy, musimy albo odbić zakładników, albo zlikwidować siły policyjne - wrażliwemu sędziemu nie spodobała się właśnie ta druga opcja. Nie pomogły niestety tłumaczenia, że wydawca oprogramowania rozrywkowego nie odpowiada za zawartość stworzoną przez użytkowników, a właśnie z takim przypadkiem mieliśmy tu do czynienia. Restrykcyjne prawo zostało uchylone przez sąd wyższej instacji dopiero półtora roku później. Dystrybuująca Counter-Strike'a firma Electronic Arts mogła ponownie wprowadzić produkt do sklepów, pod warunkiem jednak, że nie będzie chwalić się publicznie wynikami sprzedaży. Dlaczego? Nie wiadomo.

3 komentarze:

"Dystrybuująca Counter-Strike'a firma Electronic Arts mogła ponownie wprowadzić produkt do sklepów"

Łooooł, wait
Od kiedy CSa dystybuuje EA? ;O

"Dystrybuująca Counter-Strike'a firma Electronic Arts mogła ponownie wprowadzić produkt do sklepów"

chyba Valve ( CS"a stworzyło nie Valv'e ale to ono ją wydało )

Nie Valve, a właśnie Electronic Arts. Zgadnijcie orły kto wydawał w Polsce pudełkowe gry Valve'a, np. Orange Box.

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry