Przygodówka Myst przez blisko 9 lat była najlepiej sprzedającą się grą na PC

Wrzucił Ciekawostek - środa, 24 września 2014

Dziś niewielu z Was będzie kojarzyć tę nazwę i trudno się temu dziwić - seria Myst święciła największe tryumfy w zupełnie innej epoce. Nie zmienia to jednak faktu, że wydana dokładnie dwadzieścia jeden lat temu gra, jest dla branży elektronicznej rozrywki tytułem niezmiernie ważnym. To właśnie stworzona przez amerykańskie studio Cyan przygodówka, przez długi czas była najlepiej sprzedającym się produktem na pecety. Z tronu zrzuciła go pierwsza odsłona cyklu The Sims, a i tak doszło do tego dopiero w 2002 roku - ponad dwa lata po premierze hitu firmy Maxis.


Gra Myst trafiła do sklepów 24 września 1993 roku i walnie przyczyniła się do wzrostu popularności napędów CD-ROM wśród posiadaczy blaszaków, bo tylko na srebrnym krążku była dostępna. Dziś trudno dokopać się do danych dotyczących sprzedaży przygodówki, zwłaszcza po jej debiucie na rynku. Książka The Complete Wargames Handbook z 2000 roku podaje wartość 4.2 mln egzemplarzy, co wtedy było absolutnym rekordem wśród produktów pecetowych. W wywiadzie z deweloperami gry, opublikowanym przez serwis The Spokesman-Review 22 maja 2001 roku, padła kolejna liczba - 6 mln kopii. Dokładnie dziesięć miesięcy później swoje trzy grosze dorzucił do tematu koncern Electronic Arts. Przedstawiciele tej firmy z dumą oświadczyli, że Simsom udało się pobić rekordowy wynik - symulator zaprojektowany przez studio Maxis osiągnął wówczas sprzedaż na poziomie 6.3 miliona egzemplarzy.


Dziś trudno uwierzyć, że tak niepozorny produkt jak Myst, przewodził rankingowi sprzedaży przez blisko dziewięć lat! Faktem jest, że w swoim czasie była to gra cechująca się niesamowitą grafiką - studiu Cyan udało się stworzyć tytuł bijący pod względem oprawy wizualnej wszystkich swoich konkurentów. Wymagające zagadki i fantastyczny klimat to cechy, które również nie uszły uwadze graczy. Warto dodać, że omawiany produkt zrodził zupełnie nowy podgatunek - na fali popularności Mysta pierwszoosobowe przygodówki zaczęły rodzić się, jak grzyby po deszczu.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry