Ile kosztowało firmę Take-Two przejęcie twórców serii GTA?

Wrzucił Ciekawostek - poniedziałek, 29 września 2014

O takiej marce marzy każdy wydawca gier komputerowych na świecie. Grand Theft Auto to maszyna do zarabiania pieniędzy, kura znosząca złote jajka. Do wydanej rok temu piątej odsłony cyklu należy aktualny rekord najszybciej sprzedającego się produktu rozrywkowego w historii - GTA V potrzebowało zaledwie jednego dnia, żeby zarobić 800 milionów dolarów. Szefowie firmy Take-Two Interactive zrobili interes życia, przejmując szkockie studio DMA Design, a co za tym idzie, prawa do kontrowersyjnej serii. Dziś obchodzimy piętnastą rocznicę tego wydarzenia.


Biorąc pod uwagę kwoty, jakie obecnie wpływają na konto firmy Take-Two z tytułu sprzedaży kolejnych odsłon cyklu, Amerykanie pozyskali markę Grand Theft Auto za śmiesznie małe pieniądze. W 1999 roku zapłacili oni za nią "tylko" jedenaście milionów dolarów (dla porównania: operacja przejęcia studia Firaxis Games i praw do Cywilizacji, do której doszło sześć lat później, kosztowała ich ponad cztery razy więcej). Co ciekawe, potencjału drzemiącego w szkockim deweloperze nie zauważyli ludzie z Infogrames. Francuska firma była przez krótki czas właścicielem studia DMA Design, ale postanowiła go wystawić na sprzedaż. Ofertą zainteresowało się właśnie Take-Two i dwa miesiące później sfinalizowało transakcję.

Siedziba studia Rockstar North

Po przejęciu, zespół został przeniesiony ze szkockiego miasta Dundee do Edynburga, gdzie jego siedziba znajduje się do dziś. Ostateczna nazwa studia - Rockstar North - została ustalona w 2002 roku. Wcześniej deweloperzy funkcjonowali pod szyldami Rockstar Games i Rockstar Studios.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry