Grubas z serii gier Fallout inspirowany był prawdziwą wyrzutnią pocisków jądrowych

Wrzucił Ciekawostek - sobota, 13 września 2014

Twórcy gry Fallout 3 przyznali się redaktorom serwisu Game Informer, że inspiracją do stworzenia broni Fat Man (w polskiej wersji znanej jako Grubas) była miniaturowa wyrzutnia pocisków jądrowych M-388 Davy Crockett, którą Amerykanie opracowali w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Oręż ten miał powstrzymać wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego na obszar kontrolowany przez NATO, gdyby zaszła realna groźba wybuchu nowego konfliktu zbrojnego w Europie.


Fat Man to bardzo użyteczna pukawka, bo pozwala bohaterowi atakować wrogów za pomocą wyrzutni umieszczonej na ramieniu. W rzeczywistości Davy Crockett wymagał do działania statywu - Amerykanie nigdy nie opracowali ręcznej wyrzutni tego typu, choć oczywiście nie da się wykluczyć, ze taki pomysł był przez nich brany pod uwagę. Produkcja M-388 rozpoczęła się w 1956 roku, pięć lat później znalazła się ona na wyposażeniu armii Stanów Zjednoczonych. Bardzo kiepskie wyniki testów (szwankowała przede wszystkim celność) i duże ryzyko odniesienia obrażeń przez obsługujących go żołnierzy, spowodowały, że Davy Crockett został wycofany ze służby już w 1971 roku. Wirtualny Grubas w trzecim Falloucie sprawdził się natomiast na tyle dobrze, że na jego użycie zdecydowali się również autorzy gry Fallout: New Vegas.


M-388 Davy Crockett

Przy okazji warto wspomnieć, że Fat Man nosi taką samą nazwę, jak bomba atomowa, którą Amerykanie zrzucili w 1945 roku w Japonii. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry