Czy Ezio w grze Assassin's Creed: Brotherhood powinien znajdować pomidory?

Wrzucił Ciekawostek - wtorek, 9 września 2014

Bez względu na to czy spożywacie je w formie przetworzonej czy naturalnej, pomidory z pewnością stanowią element Waszej codziennej diety. Historycy nie mają pewności, kiedy pochodzące z Ameryki Południowej warzywo zawitało do Europy, musiało się to jednak stać gdzieś na przełomie XV i XVI wieku. Jego sprowadzenie często przypisuje się hiszpańskiemu konkwistadorowi Hernánowi Cortésowi, który w 1521 roku zniszczył Azteków, ale nie jest wykluczone, że doszło do tego już podczas powrotu Krzysztofa Kolumba z Nowego Świata w 1493 roku. Dlaczego o tym wszystkim wspominamy? Jak zwykle mamy ku temu konkretny powód. Pomidory są obecne w grze Assassin's Creed: Brotherhood, choć istnieją poważne przesłanki mówiące o tym, że w produkcie studia Ubisoft Montreal być ich nie powinno.


Ezio Auditore bawił w Rzymie w latach 1500 - 1503, a pierwsze wzmianki o kluczowym składniku ketchupu we Włoszech pochodzą dopiero z roku 1548 (pisał o nim w liście książę Toskanii, Kosma I Medyceusz). Nie jest wykluczone, że warzywo mogło pojawić się w dzisiejszej stolicy Italii znacznie wcześniej (np. gdyby przywiózł je Kolumb), ale z pewnością nie było ono wówczas powszechnie dostępne. Autorzy gry chyba wyczuli pismo nosem, bo pomidory w Assassin's Creed: Brotherhood są towarem luksusowym, który można sprzedać za duże pieniądze u kupców (o dziwo, najwięcej płacą za nie handlarze bronią). Historycy zapewne zgodzą się jednak, że Ubisoft popełnił tu prosty błąd i wyraźnie pospieszył się z ich wprowadzeniem.

2 komentarze:

Wasza logika nie zna granic... Piszecie, że pomidory zawitały u nas między XV-XVI(1450-1550r.) wiekiem. Po czym piszecie, że pomidory zawitały do włoszech dopiero w 1548r. a Ezio zabawiał się tam na początku XVI wieku. To co napisaliście nie ma po prostu sensu, następnym razem zastanówcie się co piszecie...

Przecież wszystko się zgadza. Nikt nie wie dokładnie kiedy do Europy zawierały pomidory, dlatego wspomniany jest i Kolumb (1493) i Cortez (1521). Stąd pewnie wziął się ten przełom. Ezio był w Rzymie w 1500 roku, a pierwsza wzmianka o pomidorach we Włoszech była prawie 50 lat później. Przecież to że ktoś tam przywiózł statkiem pomidory, nie oznacza, że miesiąc później miało je pół Europy. Mogłoby być to nieco jaśniej napisane ale tu się nie ma do czego do walić IMHO.

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry