W małym państwie Niue na Pacyfiku w sklepach można płacić Pokemonami

Wrzucił Ciekawostek - sobota, 19 lipca 2014

Niue to pierwsze i jak na razie jedyne państwo na świecie, które wprowadziło do obiegu monety z wizerunkiem Pokemonów - wydarzenie to miało miejsce w 2001 roku. Rząd maleńkiego kraju położonego na jednej z wysp Oceanu Spokojnego zamówił bilon w nowozelandzkiej mennicy, zawierając wcześniej stosowne porozumienie z firmą Nintendo, która jest właścicielem tej marki. Na rewersy monet o różnych nominałach (od 1 do 10 dolarów niue) trafiło pięć sympatycznych stworków z popularnego cyklu gier: Pikachu, Bulbasaur, Meowth, Charmander i Squirtle.


Choć dolary niue są oficjalną jednostką monetarną tego kraju, to na wyspie z powodzeniem można również posługiwać się walutą nowozelandzką. Wybite kilkanaście lat temu pieniądze z Pokemonami stanowią dziś nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Nowe, fabrycznie zapakowane monety są od czasu do czasu wystawiane na aukcjach internetowych, ich posiadacze żądają za nie kilkaset dolarów amerykańskich. Nietrudno się domyślić, że z czasem ich wartość zacznie rosnąć.


Niue to istniejące od 1974 roku państwo, które znajduje się około 2400 kilometrów na północny wschód od Nowej Zelandii. Maleńki kraj funkcjonuje jako jej terytorium stowarzyszone, ale posiada też własny rząd. W trzynastu miejscowościach zlokalizowanych na wyspie mieszka niewiele ponad 1600 mieszkańców.

1 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry