Duke Nukem przez chwilę nazywał się Duke Nukum - winny serial Kapitan Planeta

Wrzucił Ciekawostek - niedziela, 27 lipca 2014

Twórcy pierwszej gry z serii Duke Nukem wpadli w 1991 roku w lekką panikę, kiedy wyszło na jaw, że takim samym imieniem posługuje się jeden z bohaterów animowanego serialu Kapitan Planeta i Planetarianie (Captain Planet and the Planeteers). Obawiając się problemów związanych z łamaniem praw autorskich, firma Apogee Software wprowadziła na rynek odświeżoną wersję swojego hitu pod nieznacznie zmodyfikowaną nazwą - Duke Nukum. Dopiero po przeprowadzeniu gruntownego śledztwa stało się jasne, że nieco pospieszyno się z tą decyzją.


Z punktu widzenia pracowników firmy Apogee obawy były w pełni uzasadnione, bo emisja serialu w amerykańskiej telewizji rozpoczęła się 15 września 1990 roku, ponad dziewięć miesięcy przed premierą gry. Deweloperzy podejrzewali, że twórcy animacji zastrzegli imiona wszystkich występujących w niej postaci, dlatego zapobiegawczo postanowili zmienić jedną literę w personaliach swojego herosa. Jak się później okazało - zupełnie niepotrzebnie. Owszem, wytwórnia TBS Productions zabezpieczyła prawa do marki, ale kompletnie zignorowała jej poszczególnych bohaterów. Firma Apogee Software skorzystała z tego prezentu, dzięki czemu druga odsłona cyklu mogła ukazać się już pod doskonale znaną dziś nazwą, a postać szalonego Księcia z czasem stała się jedną z ikon elektronicznej rozrywki.

ROZWÓJ WYDARZEŃ:
15.09.1990 - Emisja pierwszego odcinka serialu Kapitan Planeta i Planetarianie.
13.10.1990 - Pierwsze pojawianie się Księcia Nukem w animowanym serialu.
01.07.1991 - Firma Apogee Software wydaje grę Duke Nukem.
01.11.1991 - Poprawiona edycja gry Duke Nukem trafia do sprzedaży pod zmienioną nazwą.
03.12.1993 - Premiera gry Duke Nukem II.

Duke Nukem (w polskiej wersji Książę Nukem) pojawił się po raz pierwszy w piątym odcinku Kapitana Planety i Planetarian. Postać ta była jednym z wrogów głównych bohaterów i dysponowała mocą emitowania radioaktywnych płomieni ze swoich rąk. Swoim wyglądem Duke Nukem mocno przypomina stwora The Thing, jednego z członków Fantastycznej czwórki.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry