Tommy Tallarico, słynny twórca muzyki do gier video, nie potrafi czytać nut

Wrzucił Ciekawostek - poniedziałek, 30 czerwca 2014

Jest jednym z najbardziej szanowanych autorów muzyki do gier komputerowych, pierwsze kroki jako twórca stawiał pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś może pochwalić się ponad pięćdziesięcioma nagrodami branżowymi, a liczba tytułów, które współtworzył, przekroczyła trzy setki. Jest pierwszym kompozytorem w historii elektronicznej rozrywki, który doczekał się płyty kompaktowej ze swoimi utworami - w 1994 roku wydała ją wytwórnia Capitol Records. Warto podkreślić, że Tommy Tallarico, bo to o nim właśnie mowa, nigdy nie nauczył się czytać i zapisywać nut. Artysta przyznał się do tego kilka lat temu w wywiadzie udzielonym serwisowi The Armchair Empire.

Tallarico jest kuzynem Stevena Tylera, wokalisty zespołu Aerosmith.

Jak tworzy człowiek, który nie potrafi na papierze zapisywać wymyślonych przez siebie kompozycji? "Gram z wyłączonym dźwiękiem do momentu, w którym muzyka zacznie klarować się w mojej głowie. Potem biegnę na złamanie karku po schodach do mojego studia i staram się zrealizować pomysł na syntezatorze. Wszyscy domownicy wiedzą, kiedy tworzę, ponieważ od rana do wieczora słychać jak latam po tych schodach w tę i we w tę. Z racji tego, że nie znam nut, zawsze gram ze słuchu."


Na bardzo bogatej liście tytułów, w których maczał palce kompozytor znajdują się m.in. The Terminator (1993), Earthworm Jim (1994), MDK (1997) i Advent Rising (2005). Dziś Tommy Tallarico tworzy niewiele, bo też od blisko dziesięciu lat poświęca się innej pasji - organizacji fenomenalnie prezentujących się koncertów z serii Video Games Live. Objazdowe widowisko, podczas którego orkiestra symfoniczna wykonuje motywy muzyczne z najpopularniejszych gier video, jest już wydarzeniem o randze światowej. VGL miało raz okazję gościć również w Polsce - 18 listopada 2009 roku odbył się koncert na warszawskim Torwarze.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry