Fabuła gry Medal of Honor jest oparta na prawdziwej Operacji Anakonda

Wrzucił Ciekawostek - czwartek, 22 maja 2014

Wydana w 2010 roku gra Medal of Honor nie podbiła szturmem rynku elektronicznej rozrywki, co zapewne mocno rozczarowało jej wydawcę, firmę Electronic Arts. Rozbrat z II wojną światową okazał się niewystarczający, żeby zyskać przychylność zarówno fanów, jak i recenzentów, w przeciwieństwie do konkurencyjnego Call of Duty 4: Modern Warfare. Być może obie grupy spojrzałyby na produkt firm DICE i Danger Close Games przychylniejszym okiem, gdyby znały historię współczesnych konfliktów zbrojnych. Fabuła strzelaniny bardzo mocno nawiązuje bowiem do słynnej Operacji Anakonda, którą amerykańscy żołnierze przeprowadzili w towarzystwie sił innych krajów (również tych spoza NATO) w marcu 2002 roku.


Celem wspomnianej operacji było uszczuplenie sił Al-Kai'dy w afgańskiej dolinie Shahi-Kot, znajdującej się nieopodal granicy z Pakistanem. Z danych wywiadu wynikało, że wrogowie koncentrują w okolicy swoich ludzi, którzy następnie mieli zostać wykorzystani w wiosennej ofensywie. Na decyzję o podjęciu działań miał również wpływ fakt, że na tym terenie często pojawiały się osoby wysoko postawione w strukturach partyzanckich bojówek - dowództwo chciało więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Rozpoczęta 2 marca 2002 roku akcja zakończyła się zwycięstwem Aliantów, w skład których wchodzili również Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Niemcy, Francuzi, Duńczycy, Norwegowie, Turcy, Nowozelandczycy, a także członkowie regularnej afgańskiej armii. Odpowiedzialni za przygotowanie operacji Amerykanie mocno przeliczyli się podczas wstępnej oceny siły bojowej przeciwnika - w rzeczywistości Talibowie dysponowali znacznie większą liczbą ludzi niż początkowo podejrzewano, a w ich szeregach znaleźli się również Czeczeńcy (co ciekawe, wspomina o tym jeden z bohaterów gry Medal of Honor). Anakonda obfitowała w kilka dramatycznych wydarzeń, jak np. zestrzelenie śmigłowca Chinook Razor-01. Odpowiedzialne za przygotowanie kampanii studio Danger Close większość z nich uwzględniło w swoim dziele.


Podobieństwa dotyczą nie tylko samego przebiegu akcji, ale także miejscówek, w których toczyły się opisywane działania wojenne. Takie lokacje, jak miasto Gardez, góra Takur Ghar i wspomniana już dolina Shahi-Kot, to autentyczne tereny, gdzie Talibowie stawiali czoła alianckiej ofensywie podczas Operacji Anakonda. Niektóre misje gry Medal of Honor są wręcz żywcem wyjęte z podręczników historii, czego najlepszym przykładem jest bitwa o Takur Ghar, gdzie grupa Rangersów z zestrzelonego śmigłowca broniła się przed atakiem znacznie liczniejszych sił wroga.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry