Baba Yetu z Civilization IV to pierwszy utwór z gry, który zdobył nagrodę Grammy

Wrzucił Ciekawostek - piątek, 10 stycznia 2014

13 lutego 2011 roku w Los Angeles odbyła się 53. ceremonia wręczenia nagród Grammy, które są tym dla amerykańskiego przemysłu fonograficznego, co Oscary dla tamtejszej kinematografii. Miłośnicy elektronicznej rozrywki pewnie nie zwróciliby na tę imprezę większej uwagi, gdyby nie jeden drobny szczegół. Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, która jest organizatorem gali od początku jej istnienia, po raz pierwszy w historii postanowiła wyróżnić kompozycję stworzoną specjalnie dla gry komputerowej. Mowa tu o utworze Baba Yetu Christophera Tina, słyszanym po każdorazowym uruchomieniu rewelacyjnej strategii Sid Meier's Civilization IV.


Krytycy muzyczni nie kryli zaskoczenia takim wyborem Akademii, podobnie zresztą jak sam muzyk, który wspomnianego wieczoru był obecny w hali Staples Center i osobiście odebrał statuetkę. Już sama nominacja okazała się olbrzymim wyróżnieniem, nikt nie podejrzewał, że amerykański artysta zgarnie także główną nagrodę. Baba Yetu zwyciężyło w kategorii Najlepszy utwór instrumentalny z akompaniamentem wokalistów, pokonując m.in. kompozycję Imagine Herbiego Hancocka i Larry'ego Kleina. Warto dodać, że Christopher Tin odebrał na 53. edycji Grammy jeszcze jedną nagrodę, tym razem za album Calling All Dawns. Krążek ten zawiera oczywiście jego najsłynniejsze dzieło.


W utworze Baba Yetu możemy usłyszeć słowa znanej modlitwy chrześcijańskiej Ojcze Nasz, zaśpiewane w afrykańskim języku suahili. W oryginale wokale nagrał Ron Ragin i kilkunastoosobowy chór Stanford Talisman, działający przy znanym Uniwersytecie Stanford w Kalifornii. Na płycie Calling All Dawns główne partie ponownie wykonał Ragin, ale tym razem Christopher Tin zaprosił do współpracy południowoafrykański chór Soweto Gospel Choir. Tę właśnie wersję możecie odsłuchać powyżej.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry