Amerykańscy Marines trenowali w grze Doom

Wrzucił Ciekawostek - poniedziałek, 13 stycznia 2014

Dziś wydaje się to zabawne, ale temat jest jak najbardziej poważny. W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Amerykanie rozpoczęli eksperymenty z oprogramowaniem, które miałoby pomóc prawdziwym żołnierzom w szkoleniach. Z racji niewielkiego wyboru, na pierwszy ogień poszła najbardziej zaawansowana w tamtych czasach seria Doom, a konkretnie jej druga odsłona. Po roku wytężonych prac doczekała się ona modyfikacji Marine Doom, która w znacznym stopniu rozbudowywała znany nam doskonale produkt.


Inicjatorem przedsięwzięcia był generał Charles Krulak z amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej, bo to właśnie on wydał w 1995 roku dyrektywę dotyczącą wykorzystania gier komputerowych do treningu swoich podwładnych. Zadania podjął się kilkuosobowy zespół z bazy wojskowej w Quantico. W wyniku jego starań powstała modyfikacja, która pozwoliła grupie czterech graczy wziąć udział w specjalnie przygotowanej misji, polegającej na zniszczeniu wrogiego bunkra. Marine Doom oferował wyłącznie zmagania w trybie kooperacji, a dla zwiększenia realizmu żywotność wirtualnych piechurów zmniejszono do dwudziestu punktów. W rezultacie, jedno bezpośrednio trafienie na ogół eliminowało gracza na dobre.

Trzeba uczciwie przyznać, że autorzy nakładki wycisnęli z drugiego Dooma wszystko, co się dało. Przygotowano zestaw nowych broni (w tym nieobecne w pierwowzorze granaty), zaprojektowano dwuwymiarowe modele przypominające żołnierzy, a nawet wprowadzono możliwość chowania się za elementami roślinności, które na dodatek - można było zniszczyć! Trudno powiedzieć czy operacja szkolenia żołnierzy piechoty morskiej Doomem zakończyła się sukcesem, armia nie zaprzestała jednak dalszych eksperymentów na tym polu, co doprowadziło do powstania serii gier America's Army. Wszyscy zainteresowani mogą przetestować moda nawet dziś, znajduje się on bowiem w tym miejscu.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry