Okładka gry Far Cry 5 nawiązuje do Ostatniej wieczerzy Leonarda da Vinci

Wrzucił Ciekawostek - środa, 24 maja 2017

Opublikowana dziś przez firmę Ubisoft grafika z gry Far Cry 5 będzie nie tylko głównym obrazkiem promującym ten produkt w najbliższych miesiącach, ale prawdopodobnie ozdobi też jego pudełko. Fani strzelanin słusznie zauważyli, że udostępniona w sieci ilustracja utrzymana jest w identycznym stylu, co okładka czwartej odsłony cyklu, ale prawdziwych podobieństw należy doszukiwać się w Ostatniej wieczerzy Leonarda da Vinci. Główny antagonista rozkłada tutaj ręce tak samo, jak Jezus na słynnym malowidle, a siedzący obok niego ludzie nasuwają oczywiste skojarzenia z uczestniczącymi w uczcie apostołami.


Leonardo da Vinci rozpoczął prace nad freskiem w 1495 lub 1496 roku i z mozołem dopieszczał je przez trzy kolejne lata. Obraz powstał na zamówienie księcia Mediolanu Ludwika Sforzy i uświetnił refektarz bazyliki Santa Maria delle Grazie, znajdującej się w tym samym mieście. Niestety, malowidło nie przetrwało próby czasu i z czasem ulegało systematycznemu zniszczeniu - dość powiedzieć, że jego wielka renowacja, którą przeprowadzono pod koniec XX wieku trwała kilkukrotnie dłużej niż jego tworzenie.


Ostatnia wieczerza

Da Vinci przedstawił w Ostatniej wieczerzy scenę, w której Jezus oznajmia swoim uczniom, że jeden z nich go zdradzi. Ta informacja okazała się prawdziwym ciosem dla siedzących obok ludzi. Warto od razu nadmienić, że apostołowie w oryginalnym fresku zgrupowani są na malowidle trójkami, podobnie jak postaci umieszczone na grafice z gry Far Cry 5. Niektórzy fani widzą w człowieku siedzącym obok stołu samego Judasza (symbolu zdrady), o czym miałby świadczyć napis "sinner" (pol. "grzesznik") na jego plecach. To jednak luźna interpretacja i niekoniecznie musi mieć ona związek z prawdziwymi zamiarami autora pracy.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry