Ismailici skutecznie zablokowali wydanie pierwszej książki z serii Assassin's Creed

Wrzucił Ciekawostek - wtorek, 20 października 2015

Miłośnicy gier z serii Assassin's Creed już dawno przyzwyczaili się, że w okolicach premiery każdej odsłony tego cyklu, do księgarń trafia również książka opisująca przygody poszczególnych bohaterów. Tworzeniem tych opowieści od lat zajmuje się brytyjski pisarz Anton Gill - fanom zabójczej sagi lepiej znany jest pod pseudonimem Oliver Bowden. Choć wydawałoby się, że to właśnie Anglik był pierwszym człowiekiem, który podjął się tego wyzwania, w rzeczywistości firma Ubisoft znacznie wcześniej rozpoczęła eksperymenty z tematem. Francuski koncern poległ jednak na całej linii, a historia z tym związana jest tak nieprawdopodobna, że trudno w nią uwierzyć. Nie zmienia to faktu, że wydarzyła się naprawdę.


Francuzi zamierzali wydać pierwszą książkę z serii Assassin's Creed już w 2007 roku, by pomóc ugruntować pozycję raczkującej wówczas marki na rynku elektronicznej rozrywki. Ubisoft zawarł nawet stosowną umowę z wydawnictwem Pocket Books i wszystko wskazywało na to, że cel uda się zrealizować. Do napisania debiutanckiej powieści oddelegowany został amerykański pisarz Steven Barnes i ten sumiennie wywiązał się z powierzonego zadania, gdy dość nieoczekiwanie cały projekt stanął pod znakiem zapytania. Powód? Z wydawcą gry skontaktowali się Ismailici (przedstawiciele ugrupowania muzułmańskiego, wyodrębnionego w VIII wieku z szyizmu), którzy uważali się za potomków prawdziwych asasynów. Chcieli oni uzyskać od Ubisoftu zapewnienie, że powstające książki (napisana została tylko jedna o nazwie The Invisible Imam, choć w planach były również dwie kolejne) w należyty sposób okażą szacunek ich przodkom, a to z kolei miało się dokonać poprzez usunięcie z nich wszelkich zapisów dotyczących wiary. Propozycja ta spotkała się ze zrozumiałym sprzeciwem pisarza, gdyż jego zdaniem taka decyzja kłóciła się z całą ideą osadzenia akcji powieści podczas wypraw krzyżowych.

Po pierwszej książce z serii Assassin's Creed pozostała jedynie okładka.

Zgodnie z relacją Barnesa, po interwencji Ismailitów Ubisoft wynajął eksperta, który zajął się odsączeniem treści jego powieści z wszelkich wątków religijnych. Tak zmodyfikowane dzieło miało następnie pojechać do Indii, gdzie ludzie Aga Chana IV mogliby dokonać jego ostatecznej korekty. Widząc nadciągające kłopoty z tym związane, wydawnictwo Pocket Books migiem wycofało się ze współpracy i nigdy nie podjęło jej ponownie. Projekt trylogii umarł, a do tematu książek powrócono przy okazji drugiej odsłony cyklu Assassin's Creed. To również tłumaczy, dlaczego książkowy epizod poświęcony Altairowi (Assassin's Creed: Tajemna krucjata) zadebiutował na rynku dopiero w 2011 roku.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry