Prototyp gry The Legend of Zelda został sprzedany za ponad 200 tysięcy złotych

Wrzucił Ciekawostek - piątek, 18 września 2015

Gry komputerowe nie są i długo nie będą towarem tak cennym, jak obrazy wybitnych malarzy, ale nie oznacza to, że nie można na nich zarobić. Dobrze zachowane wydania kolekcjonerskie już teraz sprzedawane są za pieniądze znacznie przekraczające ich pierwotną wartość, a prawdziwe białe kruki osiągają sumy, o których wielu z nas może co najwyżej pomarzyć. Rekord w tej kategorii należy do pierwszej odsłony serii The Legend of Zelda, zaprojektowanej z myślą o konsoli Nintendo Entertainment System (w skrócie NES). Ponad trzy lata temu jeden z fanów elektronicznej rozrywki kupił kartridż z prototypem tej produkcji za 55 tysięcy dolarów, czyli 200 tysięcy złotych.


Żółty kawałek plastiku i mocno sfatygowana nalepka. Co takiego niezwykłego jest w kartridżu, który możecie podziwiać na zamieszczonym obok zdjęciu? Jego poprzedni właściciel - Tom Curtin - twierdził, że to jedyny istniejący prototyp kultowej Zeldy i drugiego takiego po prostu nie ma. Amerykanin wycenił początkowo grę na 155 tysięcy dolarów, ale gdy inni kolekcjonerzy wykazali zainteresowanie jej zdobyciem, szybko okazało się, że proponowana cena jest zbyt wygórowana. Ostatecznie Curtin dogadał się na boku z jednym z nich i po znacznie zaniżonej kwocie sprzedał produkt. Szczęśliwy nabywca nie chciał się ujawniać i zażądał od partnera w interesie, aby ten zagwarantował mu na piśmie gwarancję zachowania anonimowości. Kiedy wszystkie formalności zostały sfinalizowane, pieniądze trafiły na konto Amerykanina, a kartridż powędrował do kupca.

Dzięki opisanej transakcji, Curtin zagwarantował sobie wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Sprzedana za 55 tysięcy dolarów Zelda pobiła dotychczasowy rekord, który należał do gry Stadium Events, również dedykowanej konsoli NES. Fabrycznie zapakowana kopia tego tytułu trafiła swego czasu na serwis eBay, a jego licytacja zakończyła się na sumie 41.300 dolarów. Nowy rezultat został ustanowiony na początku sierpnia 2012 roku i do tej pory nie został pobity.

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry