Gra Mafia II mocno oburzyła włoskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych

Wrzucił Ciekawostek - poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Kilka dni przed premierą gry Mafia II przedstawiciele firmy Take-Two Interactive musieli zmierzyć się z małym kryzysem, który wywołała amerykańska organizacja Unico National, zrzeszająca włoskich imigrantów mieszkających w USA. Szef stowarzyszenia - Andre' DiMino - mocno poirytował się faktem, że nadchodzący wielkimi krokami produkt stawia znak równości pomiędzy Włochami i gangsterami. Jego zdaniem strzelanina niepotrzebnie utrwalała wśród młodych ludzi stereotypy dotyczące tej nacji, otwarcie wiążąc jego rodaków ze zorganizowaną przestępczością. DiMino uzasadniał, że temat mafii jest konsekwentnie pomijany przez deweloperów w przypadku innych grup etnicznych i rasowych, choć nie jest żadną tajemnicą, że w USA trudnią się one podobną działalnością.


Sprawa okazała się na tyle poważna, że odpowiedź wystosował sam Strauss Zelnick. Prezes firmy Take-Two Interactive bronił prawa do wolności wypowiedzi i jednocześnie zaznaczył, że Mafia II robi dokładnie to samo, co inne, wielokrotnie nagradzane filmy, widowiska telewizyjne i powieści (Ojciec chrzestny, Rodzina Soprano) - prezentuje opowieść o włoskich przestępcach działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Zelnick podkreślił ponadto, że żaden z przedstawicieli organizacji Unico nie miał kontaktu z finalną wersją gry, na dodatek ona sama nie jest kierowana do najmłodszych obywateli kraju, ale osób, które ukończyły co najmniej siedemnaście lat. DiMino domagał się wstrzymania sprzedaży produktu i usunięcia wszelkich odniesień do Włochów. Z oczywistych względów wydawcy zależało, aby do tego nie doszło i ku jego zadowoleniu, tytuł trafił bez problemów do sklepów.

Obie gry z serii Mafia śledzą losy włoskich imigrantów, którzy w fikcyjnych amerykańskich miastach stworzyli potężne organizacje przestępcze. Zmieni się to w trzeciej odsłonie cyklu, gdzie głównym bohaterem będzie czarnoskóry osiłek. Co ciekawe, ten ruch nie został zbyt ciepło przyjęty przez społeczność graczy, zwłaszcza w Polsce. Rodzimi fani uważają, że odejście od tradycyjnego wizerunku mafiozów katastrofalnie wpłynie na odbiór "trójki".

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry