Zamachy z 11 września 2001 roku przyczyną zmiany tytułu gry Fahrenheit w USA

Wrzucił Ciekawostek - poniedziałek, 2 lutego 2015

Wydawcy gier komputerowych od dawna wiedzą, że serwowanie odświeżonych wersji klasyków to znakomity sposób na wyciągnięcie dodatkowych pieniędzy od miłośników elektronicznej rozrywki. Koszty przygotowania podrasowanych edycji nie należą do wysokich, bo i zmiany przez nie oferowane są na ogół znikome - nie przeszkadza im to jednak cieszyć się sporym wzięciem u fanów. Do całkiem pokaźnej grupy tzw. "remasterów" dołączyła w ostatnich dniach intrygująca przygodówka Fahrenheit z 2005 roku, która w Stanach Zjednoczonych była znana pod zupełnie innym tytułem. Dlaczego Amerykanie otrzymali tę grę pod nazwą Indigo Prophecy, a nie pod taką, jaką wymyślili sobie deweloperzy ze studia Quantic Dream? Udzieleniem odpowiedzi na to pytanie zajmiemy się poniżej.


Indigo Prophecy trafiło do amerykańskich sklepów w październiku 2005 roku. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych wciąż było głośno o filmie Fahrenheit 9/11, który choć miał premierę kilkanaście miesięcy wcześniej, nadal budził za oceanem sporo kontrowersji. Jego reżyser - Michael Moore - nie patyczkował się i otwarcie zaatakował w swoim dziele prezydenta George'a W. Busha, a także mocno podważył sens tzw. Wojny z terrorem, która była pokłosiem zamachów przeprowadzonych przez bojowników Al-Ka'idy 11 września 2001 roku. Właśnie ze względu na odwołania do tych tragicznych wydarzeń, firma Atari zdecydowała się zmienić tytuł gry. Jej pracownicy uznali, że nazwa Fahrenheit będzie zanadto kojarzyć się ze wspomnianym filmem, a więc pośrednio również z atakami terrorystycznymi. Przyznać trzeba, że to dość pokrętna logika, ale w taki właśnie sposób rozumowanie wydawcy wytłumaczył Guillaume de Fondaumiere ze studia Quantic Dream, który w 2005 roku udzielił wywiadu serwisowi Adventure Gamers.

Takich problemów nie miała firma Aspyr Media, która niedawno pokusiła się o przygotowanie odświeżonej wersji gry. Produkt ukazał się pod nazwą Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered i tytuł ten obowiązuje na wszystkich rynkach, również amerykańskim. 

0 komentarze:

Prześlij komentarzFacebook YouTube Instagram Google Plus Twitter Email

Znajdź ciekawostkę po tytule gry